Vyléčení z koronaviru potvrdí dva negativní vzorky za den, popsal Státní zdravotní ústav

Vyléčení z nemoci COVID-19 musí potvrdit dva negativní testy vzorků za 24 hodin. Virus mohou šířit i lidé bez příznaků, z testů je ho u nich možné odhalit den či dva před jejich objevením. Informace Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí zveřejnil na webu Státní zdravotní ústav. V současné době je v Česku 116 potvrzených pozitivních případů, první se objevily 1. března.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Danny Lawson | Zdroj: Reuters

Laboratoře testují vzorky z výtěru z krku a nosohltanu. „Virus může být detekován ve vzorcích z horních cest dýchacích jeden až dva dny před nástupem příznaků. U pacientů se středně závažným průběhem onemocnění může virus přetrvávat sedm až dvanáct dní, u vážně nemocných až dva týdny,“ uvádí na webu Státní zdravotní ústav.

Adam Vojtěch: V pátek rozdělíme 60 000 respirátorů, příští týden jich bude 290 000

Číst článek

Podle zkušeností z Asie byla virová RNA detekována až u třetiny pacientů od pátého dne onemocnění také ve stolici. U středně závažných případů se tam virus vylučoval ještě čtyři až pět týdnů.

Děti, které se z nemoci s lehkým průběhem zotavovaly, vylučovaly virus podle vzorků z dýchacích cest až 22 dní a ve stolici mezi dvěma týdny a více než jedním měsícem.

„Virová RNA může v tělesných tekutinách přetrvávat po dlouhou dobu. To nutně neznamená, že daná osoba je stále infekční. K prokázání infekčnosti viru je nutná izolace virů,“ citoval evropská doporučení Státní zdravotní ústav. Tuto metodu používají všechny české laboratoře, které virus testují.

Šéf české kanceláře WHO: Nakažených koronavirem bude přibývat. Někteří lidé zemřou, jiní se vyléčí

Číst článek

U pacientů, kteří měli příznaky jako horečka, kašel nebo dýchací potíže, doporučují odborníci odebírat vzorky pro vyloučení pozitivity nejméně sedm dní od začátku onemocnění nebo po více než třech dnech bez horečky. U lidí, kteří žádné příznaky neměli, by pak měly být kontrolní testy minimálně 14 dní po prvním pozitivním testu.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v České televizi řekl, že podle jeho odhadů může onemocnět zhruba 12 až 15 procent obyvatel. Podle zkušeností zejména z Číny má 80 procent nakažených velmi lehký průběh srovnatelný s infekcí dýchacích cest.

Otestováno bylo do čtvrtečního rána více než 1800 lidí, vzorky testuje 13 laboratoří. Na výsledky zhruba 140 dalších se čeká.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme