Vláda nakoupí testy na koronavirus. Výsledek podle epidemiologa Prymuly odhalí během půl hodiny

Zákaz akcí s účastí nad 100 lidí, zavřené školy. Česko kvůli epidemii nového typu koronaviru přijímá mimořádná bezpečnostní opatření. Potřebuje ale i zvýšit počet testovaných obyvatel. Nakoupí proto testy, které zjišťují protilátky a jsou schopny ukázat výsledek do půl hodiny. Stát jich zatím plánuje koupit 100 tisíc, oznámil po úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Budou to testy, které se dají používat v jakémkoli monitorování dopravy i v případě průjezdu vlaků naším územím.“ Ilustrační foto | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Snažíme se nakoupit opravdu velký objem testů, které by umožnily diagnostiku do 29 minut,“ sdělil Prymula.

Za den přibylo v Česku 25 nakažených koronavirem. ‚Je to dynamický nárůst,‘ uvedl ministr

Číst článek

Rychlotesty zjišťují, zda se v těle dotyčného objevily protilátky.

„Testy v případě negativního výsledku neznamenají, že je člověk stoprocentně čistý, že nemá virus. Ten se může projevit s odstupem. Ale pokud jsou pozitivní, spolehlivě víme, že tam to onemocnění probíhá, protože reagují na změnu imunitního systému, který se s daným virem setkal a vytváří proti němu protilátky,“ upřesnil epidemiolog.

„Budou to testy, které se dají používat v jakémkoli monitorování dopravy i v případě průjezdu vlaků naším územím,“ nastínil Prymula použití.

Nasazeny budou ale i jinde. „Budeme to nepochybně kombinovat i pro běžné využití, protože potřebujeme zvýšit protestovanost, což je jedna z cest, jak zachytit maximum pozitivních osob v populaci,“ sdělil náměstek ministra zdravotnictví.

Prymula: Nevíme, od koho se pražský taxikář nakazil, nárůst případů může být v podobný jako v Itálii

Číst článek

Česko podle něj zvažuje, že by v tuto chvíli koupilo 100 tisíc těchto testů.

Kromě toho se má rozšířit i počet laboratoří, které budou na koronavirus testovat. „Oslovili jsme více než 100 laboratoří v České republice, které jsou schopny toto splnit, takže se postupně budou do systému zapojovat, aby testování bylo co nejširší,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Česko mělo k pondělnímu večeru 40 potvrzených případů nákazy. Jedním z nakažených je i pražský taxikář, u kterého nebyl jasný zdroj infekce.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme