Klaus píše Blatnému. Nelíbí se mu, že ho ministerstvo zdravotnictví uvádí na stránce o dezinformacích

Bývalý prezident Václav Klaus žádá ministerstvo zdravotnictví, aby odstranilo jeho jméno ze svých webových stránek. Objevuje se v sekci Dezinformace o covidu-19 a Klaus je tam uveden jako příklad autora „výrazných výroků“, které používají dezinformační weby pro podporu „dezinformací a konspiračních teorií“. Někdejší hlava státu v otevřeném dopise žádá resort a jeho šéfa Jana Blatného (za ANO), aby „z této nehoráznosti vyvodil patřičné důsledky“.

Praha (Aktualizováno: 13:24 2. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus a Lech Wałęsa

Bývalý prezident Václav Klaus žádá ministerstvo zdravotnictví, aby odstranilo jeho jméno ze svých stránek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Výrazně se projevil trend, který můžeme pozorovat po většinu trvání pandemie, a to přebírání výrazných výroků a silných prohlášení veřejně známých osobností a odborníků dezinformačními weby, které je používají pro podporu jimi propagovaných dezinformací a konspiračních teorií,“ uvádí ministerstvo na svém webu.

Více než 90 procent dezinformačních webů v Česku jedná ve prospěch Ruska, říká analytik Vrabel

Číst článek

Jako příklad pak uvádí imunologa Jiřího Berana a právě bývalého prezidenta a předsedu vlády Václava Klause.

Ten se proti tomuto označení „zásadně a kategoricky“ ohradil. „Žádám, abyste mi tento nepřijatelný útok vysvětlil, abyste dotyčný text nechal ze stránek ministerstva zdravotnictví odstranit a abyste z této nehoráznosti vyvodil patřičné důsledky,“ napsal Klaus ministru Blatnému v otevřeném dopisu.

Šéf resortu by podle něj měl tuto „politováníhodnou věc napravit a zajistit, aby se v budoucnu neopakovala“.

„Je nepřijatelné, aby webové stránky ministerstva sloužily k napadání, k dehonestování a k nepodloženým nařčením nejen člověka, který byl dvakrát předsedou vlády a dvakrát prezidentem republiky, ale jakéhokoliv občana,“ dodal Klaus.

Ministerstvo jako zdroj informací uvádí společnost Semantic Visions, která se věnuje detekci rizik, a Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, jež spadá pod ministerstvo vnitra.

Nevěřím Prymulovi ani číslům o počtu nakažených, říká poslanec a člen zdravotního výboru Pávek

Číst článek

Mluvčí ministerstva Barbora Peterová serveru iROZHLAS.cz sdělila, že ministerstvo na zneužívání výroků dezinformačními weby upozorňuje pouze na základě analýz těchto dvou subjektů.

„Je tedy mylné se domnívat, že je to snad ministerstvo samo, které záměrně a bez dalších podkladů někoho osočuje ze šíření dezinformací,“ dodala.

Podle exprezidenta Klause není důležité, jestli „ony urážlivé věty sepsali a na ministerský web vyvěsili jeho úředníci, nebo snad dokonce nějaká najatá aktivistická organizace“.

„Oficiální stránky ministerstva zdravotnictví jsou relevantní úřední cestou ke komunikaci s veřejností a musí být chápány jako výraz oficiálního postoje vašeho úřadu,“ myslí si.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme