Do Česka dorazila dodávka 19 500 vakcín proti covidu. Během dne by se měly dostat do většiny krajů

Do Česka dorazily další dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová potvrdila, že se jedná o dodávku 19 500 dávek, která měla do Česka dorazit do konce letošního roku. Další dodávky se podle dřívějších informací očekávají 7. ledna a pak v týdenních intervalech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Česka dorazily další dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech (ilustrační foto) | Foto: Victoria Jones | Zdroj: Reuters

„Pražské nemocnice už je mají, dnes by měly dorazit i do naprosté většiny krajů,“ sdělila Peterová. Dodávku pro Ústřední vojenskou nemocnici v Praze potvrdila její mluvčí Jitka Zinke.

V Česku přibylo 16 329 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvíc od začátku pandemie

Číst článek

Podle České televize dostala první dávky například českobudějovická nemocnice. Ve středu je očekává také například Ústecký kraj, první zdravotníky chce začít očkovat kolem 13.00.

Původně mělo Česko dostat dodávku 19 500 dávek vakcíny už v pondělí nebo úterý. Zpoždění bylo podle výrobce způsobeno problémy s logistikou. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí jako další termín dodávky uvedlo čtvrtek 31. prosince.

V sobotu 26. prosince Česko převzalo prvních 9750 dávek, rozděleny byly do Prahy a Brna. V Praze očkovala od neděle Fakutní nemocnice v Motole, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), Nemocnice Na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice, která se o 40 procent dávek podělila s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady.

Většinou očkovaly zdravotníky, v ÚVN také seniory z tamního domova pro veterány a v Motole dostali očkování rovněž pacienti po transplantaci plic.

Firma Blažek podala návrh na insolvenci. Dluží téměř 90 milionů korun

Číst článek

V Brně vakcína směřovala do fakultní nemocnice v Bohunicích a Fakultní nemocnice u svaté Anny, svých necelých 5000 dávek rozdělily také do menších zdravotnických zařízení v regionu nebo domovů pro seniory. Asi 700 dávek poskytly i Moravskoslezskému kraji.

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger v České televizi uvedl, že ve středu nemocnice dostala jednu sadu s 975 dávkami. Od 7. ledna očekávají nemocnice dvojnásobek a od poloviny měsíce trojnásobek. Na konci února podle něj nemocnice počítá s tím, že by mohla začít očkovat i běžnou populaci.

Podle dřívějších informací bude nutné se na očkování předem registrovat, pořadí se pak určí podle věku a nemocí, kterými zájemce o očkování trpí. Registrační systém bude podobný jako pro antigenní testování, zatím ale spuštěn nebyl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme