Statistici: Velikonoce se na epidemii zatím negativně neprojevily. Pravděpodobné k tomu už nedojde

Velikonoce se podle statistik výskytu covid-19 zatím negativně neprojevily. Nelze vyloučit, že se efekt ještě projeví, ale není to pravděpodobné. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle politiků lidé přes svátky polevili v dodržování opatření omezujících sdružování a někteří nenosili roušky. Byly také otevřeny hobbymarkety.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Ústavu zdravotnických informací Ladislav Dušek a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ředitel Ústavu zdravotnických informací Ladislav Dušek a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) | Foto: Michal Kamart | Zdroj: ČTK

Podle Duška zatím nelze hodnocení vlivu Velikonoc uzavřít. „Podle literatury je střední odhad inkubační doby šest, sedm až deset dní,“ uvedl Dušek. Podle něj mohou nakažení ještě v dalších dnech nakazit další lidi. Velký výkyv počtu nových případů by se podle něho ale už ukázal.

Týden od Velikonoc počet nakažených narostl. Změní to pravidla? ‚Uvidíme, jde o první signál,‘ říká Prymula

Číst článek

„Před Velikonocemi bylo reprodukční číslo infekce v populaci 1,0, což znemožňuje rychlé vzplanutí nekontrolovaného šíření nemoci,“ uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v dokumentu. Reprodukční číslo je průměrný počet lidí, které nakazí jeden potvrzený pacient s covid-19.

„Za středu jsme zaznamenali 99 pozitivních záchytů a provedli přes 8000 testů. Situace nenasvědčuje tomu, že bychom měli velké množství nemocných pacientů, o kterých nevíme. Dojde tak pravděpodobně ke snížení reprodukčního čísla. Myslím, že můžeme být optimističtí,“ uvedl Vojtěch.

Odborníci odhadovali, že od Velikonoc by trvalo nejméně pět dní, než by se případný nárůst projevil. Procentuální nárůst případů proti předchozímu dni ale od pondělí dál klesá. Ve středu byl 1,41 procenta.

„Křivka podílu nově zachycených nakažených postupně klesá,“ dodal Dušek s tím, že k 21. dubnu činil 3,8 procenta.

Ke 30. dubnu bude podle modelu v Česku přibližně 7400 až 8300 pozitivně diagnostikovaných případů, představil Dušek. „Počet všech nakažených v populaci začne klesat,“ dodal. „Současný vývoj je velmi pozitivní. Aktuálně nejrizikovější scénář byl na konci března tím nejvíce pozitivním,“ uvedl Dušek.

Pozitivní podle něj je, že máme vyléčené ve všech věkových kategoriích. „A to i u lidí nad 80 let. Nedochází tak k nárůstu počtu nemocných v rizikových skupinách a nepozorujeme ani významné změny v počtu a charakteristikách hospitalizovaných. Jejich počet začíná také klesat,“ dodal Dušek.

ako, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme