Přestupky v čase Velikonoc: o víkendu lidé nařízení porušovali častěji než v pondělí

O Velikonočním pondělí policisté předali do správního řízení zhruba 400 přestupků souvisejících s porušováním opatření proti šíření koronaviru. Oproti předchozím třem dnům jich ubylo, od pátku do neděle evidovali policisté v průměru 600 přestupků denně, o polovinu více, než je obvyklé. V úterý to uvedl mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie kontroluje dodržování pravidel o Velikonocích | Zdroj: Policie České republiky

Porušení nařízení, které policisté vyřešili domluvou, se ve statistice neevidují. Od pátku do neděle panovalo na území Česka teplé počasí, v pondělí se výrazně ochladilo.

Policisté během víkendu řešili více přestupků proti opatřením, ubylo naopak dopravních nehod

Číst článek

Podle Moravčíka prováděli policisté asi 12 000 až 15 000 kontrol denně. Už dříve policie uvedla, že se při kontrolování dodržování bezpečnostních opatření o velikonočních svátcích častěji setkávala se shlukováním lidí ve skupinkách, popíjením alkoholu na veřejnosti nebo s tím, že si lidé nezakrývali ústa a nos.

Moravčík však upozornil, že se oproti dřívějšku o velikonočních svátcích výrazně snížil počet dopravních nehod. Od pátku do neděle klesl o třetinu, v pondělí dokonce skoro o dvě třetiny.

V pondělí policisté evidovali asi 100 dopravních nehod, loňský rok to bylo zhruba 250. Loni policie za celý prodloužený velikonoční víkend registrovala více než 900 nehod.

Lidé musí z nařízení vlády od 19. března povinně při pohybu mimo domov nosit roušku nebo jinou ochranu obličeje, venku se mohou pohybovat jen při cestě do práce, pro potraviny či léky nebo z jiných nutných důvodů.

Scénáře uvolnění

Volný pohyb je možný jen v přírodě a parcích. I tehdy by ale lidé měli být nanejvýš ve dvou s výjimkou rodinných příslušníků, od ostatních musí dodržovat nejméně dvoumetrový odstup. Od úterý je také možné venku individuálně sportovat bez roušek při dodržení odstupu dvou metrů od ostatních.

Vláda by v úterý měla zveřejnit scénáře uvolňování omezení pro obchody a služby, které byly uzavřeny před měsícem kvůli epidemii koronaviru nového typu. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) návrh počítá se třemi vlnami uvolňování, a to nikoli podle typu obchodů, ale jejich rozlohy.

K uvolňování epidemiologických opatření však stát podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly přistoupí v případě, pokud se počty nově odhalených nemocných nebudou blížit ke 400 za den.

Prymula přitom o víkendu uvedl, že se obává toho, že zhruba za týden kvůli částečnému uvolnění protiepidemických opatření a neukázněnosti některých lidí o Velikonocích přibude lidí infikovaných koronavirem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme