Situace je extrémně vážná, řekl Babiš po jednání vlády. Chce prodloužení nouzového stavu

Vláda bude ještě během středy jednat o prodloužení nouzového stavu. Opatření, která umožňuje pandemický zákon, jsou podle vlády nedostatečná. Po dopoledním jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Situace je podle něj extrémně vážná. Kromě britské se už v Česku objevila i jihoafrická mutace. Proto se děti do škol 1. března nevrátí.

Praha (Aktualizováno: 11:18 24. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Kromě britské mutace už máme i jihoafrickou,“ řekl ve středu po dopoledním jednání vlády Babiš.

Kabinet podle něj ještě jednou zasedne večer, kdy bude jednat o prodloužení nouzového stavu. „Opatření, které nám povoluje pandemický zákon, jsou nedostatečná,“ doplnil.

Vláda nadále počítá s páteční mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny, na které by měl být schválen právě pandemický zákon. 

Opatření v něm jsou ale podle Babiše nedostatečná. „Budeme přesvědčovat opozici, aby nám odsouhlasila žádost o nouzový stav. Pandemický zákon nám nedává možnost udělat opatření, která potřebujeme,“ doplnil premiér.

Přísnější opatření

Vláda je přesvědčená, že je potřeba opatření změnit a zpřísnit. „Pokud to neudělám, tak příští dva až tři týdny nás čekají obrovské problémy v našem zdravotnictví,“ vysvětlil premiér.

Kdy ke zpřísnění dojde, premiér zatím nechtěl říct. „Něco si přejeme, nenastane to, a potom jsme logicky obviňováni, že jsme něco nesplnili. Opatření předloží ministerstvo zdravotnictví – víceméně se vrátíme k opatřením z března, ale konkrétně je neznám,“ popsal.

Dvě chirurgické roušky přes sebe nedávají smysl, tvrdí experti. Podle ministerstva jde o dočasnou alternativu

Číst článek

„Tvrdě budeme vyžadovat od zaměstnavatelů, aby kontrolovali nošení roušek,“ řekl Babiš s tím, že firmy budou muset také testovat. Počítá se s tím, že to bude čtyřikrát měsíčně. „Dnes vir přeskočí za sekundu,“ zdůvodnil.

Situace je podle Babiše extrémně vážná, proto se 1. ani 3. března děti do škol nevrátí. „Apeluji na všechny, že takovou situaci jsme tady skutečně ještě neměli. 1. března to bude rok od začátku pandemie a bohužel to vypadá, že právě na výročí bude u nás situace nejhorší za období toho dramatického roku,“ dodal šéf hnutí ANO.

„Jediné řešení je očkování. Do noci jsem zde seděl se zástupci praktických lékařů a Všeobecné zdravotní pojišťovny, abychom ho urychlili. Máme 174 očkovacích míst, je dohodnuté, že se od 1. března otevírá kategorie 70+ a také budeme očkovat učitele,“ věří Babiš.

Dodržování opatření

Premiér vyzval občany, aby dodržovali opatření: „Musíme to společně zvládnout. Než naočkujeme, je potřeba znovu se omezit a vydržet toto období, než budeme mít naočkovaných tolik spoluobčanů, že budeme muset uvažovat o rozvolnění.“

Podle premiérových slov, když „není kontakt, není přenos“. „Ale bohužel chápu, že potom období jsou lidé frustrovaní a chtějí normálně žít, ale na to si bohužel ještě chvíli počkáme,“ řekl.

„Kdo za to může? To bych nechal na odbornících a médiích,“ reagoval na otázku premiér. Později ale dodal, že na vině jsou lidé, kteří nedodržují opatření.

Jak se laikům pracuje s antigenními sadami? Porovnali jsme je, odběr zvládnou i samy děti

Číst článek

„Situace je taková, že spousta lidí to dodržuje a vyčítají nám, že policie je málo akční. A pak je tady skupina, která to nedodržuje. Já to nechápu. Pokud někdo nevěří, že vir je zabiják, tak vir zabiják je. A umírají i mladí lidé. Pacientka 26 let, 30 let. To už nejsou jen lidé, kteří jsou starší. Naopak tím, že očkujeme lidi nad 80 let, tak tam se smrtnost snížila,“ apeloval Babiš a jako příklad uvedl těhotnou paní, která skončila na jednotce intenzivní péče, protože její manžel restauratér pořádal oslavy.

Problémem jsou také lidé, kteří chodí do práce nebo mezi lidi, i když mají příznaky. „Když má někdo symptomy, tak si nemá říct, že to vyleží. Spousta z nich se pak dostane do nemocnic a v padesáti procentech případů přijdou na to, že mají koronavirus, až v nemocnici,“ řekl na závěr Babiš.

pj, ako, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme