Promořenost Čechů je podle studie kolektivní imunity nízká, pohybuje se v jednotkách promile

Imunizace české společnosti na nemoc covid-19 se pohybuje v řádech jednotek promile. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) to ukazují předběžné výsledky plošného testování na protilátky. V místech, která byla více postižená, se ale podle Vojtěch pohybuje do pěti procent. Jde především o Litovelsko. Protilátky mělo 107 testovaných z 26 549.

Tento článek je více než rok starý.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 12:19 6. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Prymula, Adam Vojtěch a Ladislav Dušek představují předběžné výsledky studie kolektivní imunity v souvislosti s nemocí covid-19.

Roman Prymula, Adam Vojtěch a Ladislav Dušek představují předběžné výsledky studie kolektivní imunity v souvislosti s nemocí covid-19. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Stupeň imunizace společnosti je velmi nízký. Pohybuje se v řádech jednotek promile,“ shrnul Vojtěch s tím, že na Litovelsku výsledky nedosahují ani pěti procent. V Praze, Brně a Litoměřicích je méně než 0,6 procenta.

Jak promořená je česká populace? Výsledky plošné studie jsou klíčové pro další boj s koronavirem

Číst článek

„Znamená to, že Česká republiky učinila plošná opatření velmi rychle, díky tomu infekce prošla českou populací velmi mírně,“ dodal. Studie podle něj také ukázala, že u většiny populace probíhá onemocnění velmi mírně nebo úplně bez příznaků. Podle prvních odhadů se ukázalo, že příznaky nemá asi 27 až 38 procent nakažených.

Nový koronavirus už podle Vojtěcha není problém celé země. „Už nemáme plošný problém, že by nám rostl pozitivně vyšetřených pacientů v celé České republice, ale máme lokální ohniska,“ popsal. Takovou situaci podle něj můžeme sledovat například na Chebsku, v Praze, Brně, Frýdku-Místku nebo v Ostravě.

Proto je podle něj nutné v rámci chytré karantény „vytvořit model, který nám dovolí přímo v ohniscích zasáhnout“. Právě řešení lokálních ohnisek je podle něj správnou strategií. Podle ministra není důvod měnit nastavený plán rozvolňování, ale je potřeba chránit rizikové skupiny.

Podíl pozitivních záchytů z celkového počtu provedených testů | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„V některých mikroregionech je vyšší pravděpodobnost nákazy než v Praze,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví a vedoucí projektu Chytrá karanténa Roman Prymula. Plzeňský kraj je podle něj v příznivé situaci přes to, že jsou některé regiony blízko hranic s Německem.

Potvrdil, že problémy má naopak Karlovarský kraj, konkrétně Chebsko. Nemocnice v Chebu podle Prymuly hlásí 87 potvrzených případů, a to jak personálu, tak pacientů.

V České republice narůstá počet vyléčených pacientů s covid-19 | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Testování kolektivní imunity skončilo 1. května a podle šéfa resortu zdravotnictví prokázala, že je mezi lidmi velký zájem o testování. „Celkem bylo vyšetřeno 26 500 osob. Děkuji všem, kteří se zúčastnili,“ ocenil zapojení obyvatel Vojtěch. Tento průzkum je podle něj srovnatelný s podobnými průzkumy v Evropě.

Epidemiologická situace je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška velmi dobrá. „Epidemie se v České republice nejen nešíří, ale je v útlumu,“ uvedl. Reprodukční číslo je nižší než jedna, konkrétně kolem 0,7. Sto lidí tedy nakazí 70 dalších.

sto, ako, pj, jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme