Hasiči, politici i úředníci. Desítky lidí musí kvůli náměstkovi s koronavirem na testy či do karantény

Praha přijímá opatření kvůli primátorovu náměstkovi Petru Hlubučkovi (STAN), který má koronavirus. Na magistrátu by mohlo jít zhruba 30 až 40 politiků a úředníků do karantény. Dobrovolní hasiči byli preventivně poslání na testy. A Praha 8 odložila středeční zasedání zastupitelstva městské části. Předseda sněmovny Radek Vondráček za ANO také vyzval poslance, aby znovu začali nosit roušky. Nemoc u Hlubučka prokázal v úterý test.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček (STAN) | Foto: CPA | Zdroj: Profimedia

Případná karanténa pro desítky politiků a úředníků z pražského magistrátu se týká těch, kteří se zúčastnili pondělního jednání městské rady.

Náměstek primátora Prahy Hlubuček má koronavirus. ‚Jdeme všichni do karantény,‘ uvedl Hřib

Číst článek

„Jednání rady se zúčastnili všichni radní, část ředitelů a předsedů výborů, někteří úředníci a také předsedové koaličních klubů i zástupci opozice. Celkově se situace týká třiceti až čtyřiceti lidí,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Náměstek primátora Petr Hlubuček uvedl, že v pondělí se během dne přestal cítit dobře. Večer si pak naměřil teplotu 37,8 stupně Celsia. Následně vyhledal lékaře a test potvrdil nákazu.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve středu sdělil, že bude záležet na rozhodnutí hygienické služby, zda budou ještě během dne všichni ostatní členové rady testováni. O tom, zda se bude konat čtvrteční zasedání pražských zastupitelů, se rozhodne odpoledne.

Hřib v úterý uvedl, že zjišťuje, zda by se jednání mohlo konat online. Problém je, že na zastupitelstvu se hlasuje jmenovitě a že město musí veřejnosti zajistit možnost sledovat jednání. Magistrát již zrušil středeční zasedání kontrolního výboru.

Dobrovolní hasiči

Koronavirus na magistrátu

V uplynulých měsících bylo na pražském magistrátu nakaženo několik úředníků. Od poloviny března byl načas kvůli koronaviru uzavřen odbor evidence majetku. Nákaza se na odboru prokázala u dvou zaměstnanců a asi padesát lidí bylo v karanténě. Kromě odboru evidence majetku se nákaza objevila také na odboru územního rozvoje.

„Během minulého týdne došlo k setkání jednotek dobrovolných hasičů s krajským ředitelem hasičů hlavního města Prahy, jeho náměstkem pro záchranný systém a náměstkem pro bezpečnost hlavního města Prahy Petrem Hlubučkem,“ informovala ve středu mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchanská.

Hasiči podle ní vše okamžitě konzultovali s hygieniky. „Vzhledem k vazbám na
dobrovolné hasiče byli odesláni na testy příslušníci, kteří přišli do přímého kontaktu s nakaženou osobou, a zároveň probíhá interní trasování dalších kontaktů pro případ potvrzení nákazy,“ dodala. Další postup bude podle ní následovat na základě výsledků testů.

Praha 8

Praha 8 také odložila na středu naplánované jednání zastupitelstva této městské části. Důvodem jsou „blízké kontakty neurčeného počtu členů zastupitelstva se členy Rady hlavního města Prahy“. Zastupitelstvo by pak mělo zasednout 1. července, informoval mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Praha je koronavirem nejvíce zasaženou oblastí v Česku. Laboratoře tu dosud odhalily 2344 nakažených, z toho se necelých 1500 vyléčilo. V celé zemi bylo od začátku epidemie zaznamenáno 10 112 případů.

Roušky ve sněmovně

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček ve středu vyzval poslance, aby znovu začali nosit roušky, a to aspoň v případě, že jdou k řečnickému pultu nebo když sedí v lavici vedle kolegy, informoval server iDNES.cz.

Kortikoid na léčbu koronaviru? Není to šokující průlom, ale velmi zajímavá data, říká biochemik

Číst článek

Pražský radní Jan Čižinský je zároveň poslancem za KDU-ČSL. V úterý byl ve sněmovně, ze středečního jednání je již omluven.

„Měl bych na vás takovou prosbu. Včera jste byli informováni e-mailem, že jeden z radních hlavního města Prahy byl pozitivně testován na covid-19. Byl ve styku s některými našimi kolegy. Jeden z radních se vyskytoval ve sněmovně, takže je třeba poněkud vnímat tu rizikovější situaci a kdyby bylo možné u toho mikrofonu, kde se střídáte, nejvíc tam je nejrizikovější místo, používat roušky,“ řekl Vondráček.

„Pokud není možné držet určitou bezpečnou vzdálenost, zvažte, jestli nebýt vedle kolegů s rouškou, než hygiena vytrasuje, jestli tady není větší nebezpečí,“ dodal.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme