Musím bohužel konstatovat, že se epidemie covidu nevyvíjí dobrým směrem, řekl ministr Vojtěch

Koronavirová epidemie se podle ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha nevyvíjí dobrým směrem. Jak řekl v pátek na tiskové konferenci, stále se nacházíme v realistické variantě scénáře. „Počítali jsme, že budeme mít 400 nakažených v nemocnicích a dnes – jak víte – máme 407,“ dodal Vojtěch.

Praha (Aktualizováno: 14:45 15. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Trend je zkrátka rostoucí a lidé si musí uvědomit, že situace je nesporně daná nižší proočkovaností, než bychom potřebovali,“ řekl Vojtěch s tím, že statistiky hovoří jasně – 80 procent lidí přijatých na intenzivní péči jsou neočkovaní.

Mezitýdenní nárůst 550 případů. V Česku přibylo ve čtvrtek 1534 nově nakažených koronavirem

Číst článek

V České republice stále nemá očkování čtyři miliony lidí. „V posledním týdnu pozorujeme zvýšený zájem o očkování, což je nepochybně dobře, ale chtěl bych všechny požádat, aby už neodkládali očkování,“ vyzval ministr s tím, že očkováno není ani 400 000 seniorů.

Podle Vojtěcha se aktuálně očkuje ve 400 očkovacích centrech, očkují i mobilní týmy a praktičtí lékaři. „Nejpozději 25. října by již praktičtí lékaři měli mít k dispozici a mohli by si objednat vakcínu Pfizer i na třetí dávky,“ dodal.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová vyzvala k tomu, aby se lidé nechali očkovat, zejména ti, kteří pracují ve zdravotnictví a sociálních službách.

Vláda počítá se zkrácením lhůty pro třetí dávku. „Od 18. října zkracujeme lhůtu pro podání posilující dávky na šest měsíců. Všichni, kterých se to týká, dostanou SMS. Všichni budou mít nárok na posilující dávku a všem doporučuji, aby tuto možnost využili,“ popsal ministr.

Resort zdravotnictví chce také zkrátit platnost antigenních a PCR testů, a to na jeden a tři dny. Chce také ukončit úhradu preventivních testů na koronavirus, které měsíčně stojí dvě miliardy.

„Další návrh je spíše úlevou pro rodiče a děti. Karantény budou zkráceny ze 14 dní na sedm po předložení negativního testu. Vychází to z podnětů ve školách, chceme ulehčit dětem a rodičům,“ doplnil Vojtěch. Měly by se zintenzivnit kontroly dodržování omezení.

Podle Vojtěcha je pozitivní zprávou, že celková zátěž nemocnic je nízká, pohybuje se kolem tří procent celkové kapacity. Není potřeba omezovat lékařskou péči.

„Epidemie stejně jako v okolních státech a v celé Evropě sílí. Narůstá počet nově diagnostikovaných případů denně, reprodukční číslo je 1,3. Neočkovaná populace v Česku je stále relativně velká v porovnáním s dalšími evropskými zeměmi,“ hodnotil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Údaje rostou týdně o 30 procent. „I kdyby se stal úplný zázrak, virus bude mít brzdnou dráhu dva až tři týdny, takže epidemie ještě chvíli poroste,“ popsal Dušek.

Čísla jsou podle Duška oproti loňsku lepší, což je způsobeno právě očkováním. Ubývá tak i rizikových kontaktů. „Máme velké rozdíly mezi regiony. Nejvíce zatížený je Moravskoslezský, Jihočeský a Olomoucký kraj a Praha,“ vysvětlil.

Koronavirus se šíří hlavně mezi mladými lidmi. „Záchyty jsou tam dvakrát až třikrát vyšší než v dospělé populaci. V poslední době ale stoupá i u starších, nárůst je i v seniorní populaci, ačkoli tam není tolik dramatický,“ řekl Dušek.

„Nemohu říct, že nám nehrozí vysoký zásah do nemocniční péče,“ řekl Dušek, „máme stále relativně velké množství nenaočkovaných a nechráněných, potenciálně zranitelných občanů – a to nejen seniorů, ale i lidí s chronickými nemocemi.“

Seniorů nad 60 let, kteří nejsou očkováni a nemají záznam o prodělané nemoci, je 412 tisíc.

pj, dok, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme