Na veřejná místa nejvýše ve dvou. Ministerstvo zdravotnictví ještě víc omezilo volný pohyb v Česku

Nejvýše ve skupinkách po dvou mohou být lidé od úterý v Česku na veřejně dostupných místech. Vyplývá to z pondělního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které prodloužilo a rozšířilo dřívější omezení volného pohybu v Česku. Ministerstvo o tom informovalo až ve středu, a to jen v tiskové zprávě.

Praha (Aktualizováno: 22:18 25. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstská radnice | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výjimku z omezení sdružování mají členové jedné domácnosti, účastníci pohřbů nebo lidé vykonávající své povolání či podnikatelskou činnost.

Dopad nových opatření kvůli koronaviru: lidé i firmy přišli podle právníků o nárok na odškodnění

Číst článek

Nově ministerstvo také nařídilo lidem, aby od ostatních udržovali alespoň dvoumetrový odstup, pokud je to možné.

Vláda už 15. března zakázala s účinností do 24. března volný pohyb lidí po celé republice. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení či na pobyty v přírodě a parcích.

„Návštěvy chalup a chat jsou nadále možné, nicméně doporučujeme, aby občané vycházeli z domovů jen v nejnutnějších případech,“ doplnil pro Radiožurnál David Šíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Dodržování opatření bude nadále podle ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD dohlížet Policie ČR. „Stejně jako předtím budeme apelovat na zdravý rozum. Pokud se lidé budou shlukovat v parku a popíjet pivo, tak riskují, že někoho nakazí a že to chytnou,“ řekl.  

Prodloužení opatření

Na začátku tohoto týdne vláda zákaz volného pohybu prodloužila do 1. dubna a ministerstvo zároveň vydalo zmíněné omezení sdružování, ale veřejně o něm informovalo až ve středu.

Do 1. dubna také platí zpřísněný režim na českých hranicích. Do země je zakázán vstup všem cizincům, výjimku mají například ti s trvalým pobytem v ČR. Stejně tak Češi nemohou vycestovat do zahraničí.

Vláda zpřísnila podmínky také pro tzv. pendlery, kteří zajíždí za hranice za prací. Pokud chtějí pendleři nadále pracovat v Německu nebo v Rakousku, mají si tam zajistit ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou tito pracovníci muset počítat se čtrnáctidenní karanténou. Výjimku mají lidé, kteří pracují pracují ve zdravotnictví, sociálních službách nebo v záchranných složkách.

vto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme