Hygienici odložili případ Mynářovy zabijačky. Opírají se o rozsudek, který zrušil některá opatření

Hygienici odložili případ dubnové zabijačky u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech. Při svém rozhodnutí se opírají o rozsudek pražského městského soudu, který zrušil některá mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví z období jarního nouzového stavu. Uvedla to v úterý Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Na jaře uložili veterináři kvůli zabijačce Mynářovi pokutu 1300 korun, prase neměl zaregistrované.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:11 22. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hygienikům kauzu předala policie, která zabijačku v době nouzového stavu vyhodnotila jako podezření z přestupku spočívajícího v porušení zákazu shromažďování povoleného počtu lidí.

„Daný případ byl usnesením odložen, a to v důsledku zrušení některých mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví rozsudkem Městského soudu v Praze,“ uvedla Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Už z dřívějšího názoru právníků ministerstva vnitra vyplývalo, že správní orgány budou muset zastavit řízení proti lidem, kteří se dopustili přestupků proti těm opatřením kvůli šíření nákazy novým koronavirem, jež později zrušil soud. O tom, že nebude možné delikty spáchané v době od 23. března do 27. dubna trestat, mluvil na jaře i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Mynář dostal za porážku prasete pokutu 1300 korun. Osvětimanskou zabijačku navíc ještě řeší hygienici

Číst článek

O zabijačce v době vyhlášeného nouzového stavu informoval server Blesk.cz. Napsal, že se jí zúčastnilo šest lidí.

Mynář později uvedl, že při domácí zabijačce prasete dodržel platné předpisy. Odmítl, že pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a rozporcování. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, podle něj koupila jeho lékařka.

Hradní kancléř se hájil tím, že porážka byla nutná kvůli stavu prasete. Uskutečnila se podle něj ve stanu na trávě v místě, kde má trvalé bydliště.

„Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník,“ uvedl Mynář. Při usmrcení byli potřeba kvůli síle zvířete minimálně čtyři lidé, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme