Třetině zdravotně postižených chybí kvůli opatřením v souvislosti s koronavirem péče, zjistil průzkum

Bezmála třetina lidí, kteří se kvůli svému zdravotnímu postižení neobejdou bez pomoci, nemá kvůli opatřením proti koronaviru dostupnou péči. To jsou mimo jiné závěry průzkumu Aliance pro individualizovanou podporu, o kterém byla řeč ve vysílání Českého rozhlasu Plus. Aliance se ptala mezi nemocnými, pečujícími ale taky třeba pracovníky sociálních služeb. Organizace také navrhla vlastní opatření, která by mohla lidem pomoct.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hendikepovaný

Na některých místech ČR není zajištěna dostupnost služeb, aby lidé se zdravotním postižením mohli vést důstojný život. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Většina z víc než dvou set dotazovaných v průzkumu Aliance pro individualizovanou podporu (AIP) uvedla, že v souvislosti s nařízeními je skutečně nutná péče špatně dostupná, třetina z nich se k ní prý nedostane vůbec. Omezeně se k ní dostane šest z deseti potřebných. A netýká se to jenom zdravotních a sociálních služeb. Kvůli izolaci je problém třeba i s pomocí známých nebo dobrovolníků.

Průzkum: téměř desetina Čechů přišla kvůli epidemii o zdroj obživy a úspory má jen na měsíc

Číst článek

Polovina lidí má navíc podle průzkumu i finanční problémy, a to i s placením základních věcí jako jsou potraviny, léky či nezbytné služby. Část se obává, že brzy s penězi bez pomoci nevyjde vůbec. Pětina dotazovaných odpověděla, že se v nejbližší době neobejde bez finanční pomoci.

„Na některých místech Česka není zajištěna dostupnost služeb, aby lidé se zdravotním postižením či chronickým onemocněním mohli vést důstojný život, byť v izolaci. Několik týdnů jsou zavřené sociální a rehabilitační služby, speciální školy. Tento stav je nadále neúnosný,“ řekla předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková.

Na hranici sil

Podle expertů je velká část pečujících na hranici svých psychických, fyzických i finančních sil a je potřeba, aby ministerstva i obce problém řešily. Aliance zastřešuje čtyři desítky expertů a organizací na pomoc postiženým.

Experti z různých menších organizací, kteří průzkum zastřešili, tak před velikonočními svátky rozeslali výsledky průzkumu vládě, krizovému štábu, ministerstvům, krajům a dalším institucím. Společně s tím i seznam opatření, která by mohla situaci zlepšit. Na reakce zatím čeká. 

„Z veřejného prostoru ale nevidíme zprávu o tom, že by někdo z institucí vnímal, že je tu veliká skupina lidí, kteří jsou ohroženi jak nákazou, tak i výpadky péče,“ uvedla výkonná ředitelka aliance Agáta Jankovská. Aliance navrhuje, aby v regionech vznikla koordinační místa, která by potřeby v oblasti zmapovala.

Nezbytné je podle expertů zajištění dostupných služeb a asistence, dostatku ochranných pomůcek i testování. Dostatečný přístup by měl být také ke zdravotní péči. Mnozí oslabení lidé s postižením či chronickou nemocí se nyní obávají kvůli možné nákaze jezdit do nemocnic či využívat hromadnou dopravu.

Domovy se bojí mluvit s médii, říká vedoucí projektu Roušky seniorům. Sehnala jim desítky tisíc pomůcek

Číst článek

Schází jim také rehabilitace i jiná péče. Pro děti se speciálními potřebami je nutné zajistit podpůrná opatření, do domácností by mohli docházet pedagogičtí asistenti, radí experti. Se zástupci resortů i kraji chtějí o řešení jednat.

Podle AIP by bylo potřeba mimo jiné posílit služby v terénu. Do průzkumu se zapojilo 244 lidí. Většinu z nich tvořili postižení, nemocní a pečující, malou část pak pracovníci sociálních služeb a spolků na pomoc potřebným.

Adam Bejšovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme