Vláda rozšířila pardon DPH u respirátorů. Nově mohou bez problémů nakupovat veřejné instituce v zahraničí

Vláda v pondělí rozšířila odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) při nákupu respirátorů, testů na koronavirus a očkovacích látek veřejnými institucemi, pokud je koupily mimo Českou republiku a využívaly na neziskové aktivity, například je zdarma rozdávaly zdravotníkům. Vláda tak rozšířila generální pardon ministerstva financí, který již dříve zrušil DPH na respirátory do 3. června.

Praha (Aktualizováno: 19:27 12. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

O rozšíření odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) informovala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Dosud podle zákona o DPH veřejné instituci nevznikal nárok na odpočet DPH a fakticky tak DPH byla odvedena. „MF proto přistoupilo k aktualizaci pardonu, díky které i v těchto dílčích situacích bude DPH odpuštěno bez dalších povinností, tedy bez ohledu na to, ze kterého státu budou tyto ochranné pomůcky dodány. Generální pardon bude vydán a publikován ve finančním zpravodaji neprodleně po jeho schválení vládou,“ uvedlo v pondělí ministerstvo financí.

Vláda dnes projedná návrh @Ministerstvo financí na rozšíření generálního pardonu rušícího DPH na respirátory, Covid testy a vakcíny. Nově bude odstraněna administrativa, která komplikovala odpuštění DPH při dodání tohoto zboží veřejným institucím ze zemí mimo ČR. mfcr.cz/cs/aktualne/ti…

14:17 – 12. 04. 2021

1 10

„V praxi tyto případy zatím nebyly zaznamenány, ale teoreticky jsou možné,“ uvedla ke změně Schillerová na tiskové konferenci po jednání vlády.

Vláda prodloužila zrušení DPH na respirátory kategorie FFP2 a vyšší začátkem března. Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

„Chtěli jsme tímto krokem pomoci lidem, zejména sociálně slabším, důchodcům, rodinám s dětmi a dalším, aby pro ně respirátory byly dostupným zbožím,“ řekla tehdy Schillerová.

Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzývali už dříve vládu výrobci respirátorů. Schillerová opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby zrušení daně promítli do ceny těchto ochranných prostředků. Stanovení maximální ceny respirátorů tehdy vláda naopak odmítla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme