Koroze nosných prvků, stojí v loňské zprávě o lávce v Troji. Praha po neštěstí prověří všechny mosty

Na místo přiletěl také vrtulník. | Foto: Roman Půta | Zdroj: HZS Praha

Technická správa komunikací Praha dala loni - v sobotu zřícené - trojské lávce ze sedmibodové škály pětku. Stavba byla podle techniků ve špatném stavu, který se postupně dál zhoršoval. Lávka ale podle Technické správy komunikací Praha měla vydržet ještě pět let. V podobně špatném stavu jsou navíc podle dokumentu i Libeňský, Hlávkův nebo Barrandovský most. Magistrát nechá všechny konstrukce prověřit.

Praha (Aktualizováno: 22:56 2. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze zprávy Technické správy komunikací Praha (TSK), kterou najdete pod textem, lze vyčíst, že „diagnostický průzkum prováděný v r. 2007-2009 konstatuje výrazné oslabení přepínacích lan s aktivním korozním procesem a řadu atypických poruch, které ovlivňují statiku nosné konstrukce a jsou prakticky neopravitelné“.

U Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy lávka pro pěší. Čtyři lidé jsou zraněni

Číst článek

A dokument z března 2016 pokračuje: „Od roku 2014 je na lávce prováděn automatický monitoring pro získání informací o případném rizikovém chování nosné konstrukce lávky. Průběžné výsledky sledování vykazují progresivní vývoj zhoršování stavebního stavu.“

Pátý ze sedmi stupňů

Stav lávky přes Vltavu - podle normy ČSN 736221 - označuje jako špatný, tedy pátý z celkem sedmi stupňů (následují „velmi špatný“ a „havarijní“).

„Bylo zde konstatováno, že konstrukce je z dlouhodobého hlediska neudržitelná a podle všeho byly zahájeny aktivní kroky k její náhradě. Důvod je podle zprávy zřejmý - koroze hlavních nosných prvků lávky, tedy visutých lan, na nichž spočívá betonová prefabrikovaná mostovka,“ přiblížil obsah zprávy serveru iROZHLAS.cz odborník na mostní konstrukce Michala Drahorád z ČVUT.

Krnáčová o lávce v Troji: Poslední průzkum byl letos. Nesignalizoval, že může dojít k neštěstí

Číst článek

„Ze zprávy vyplývá, že majitel nebo správce mostu byl o této možnosti (předvídatelnosti současné situace – pozn. red.) informován a přijal nadstandardní opatření pro minimalizaci rizika, a to monitoring. To, že na lávce zůstal zachován provoz, je následně spíše politické rozhodnutí,“ dodal.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO svolala na sobotní večer kvůli neštěstí mimořádné jednání, na kterém zadala revizi všech lávek a mostních konstrukcí v hlavním městě. Chce také přezkoumat tři týdny starý posudek, který na riziko neupozornil. 

Místo kolem zřícené lávky během soboty prozkoumal statik. Zbytky lávky se podle něj mohou kdykoli zřítit, jsou silně narušené. Byly na ně umístěné zábrany, aby na ně nikdo nevstupoval. TSK slíbila vyjádření do sobotního večera, do 22.00 tak ale neučinila. Lávku v Troji nahradí dočasně přívoz.

Nejhorší je stav Libeňského mostu

Pražský magistrát o nevyhovujícím stavu mostů ví. „Řadu menších mostů jsme opravovali v posledním roce a půl. Už přes rok upozorňuji, že nás čeká velká oprava Barrandovského mostu. Čekáme na rozhodnutí památkářů, abychom mohli začít opravu Libeňského mostu a Hlávkův most je ve stadiu projektové přípravy,“ řekl serveru iROZHLAS.cz náměstek pražské primátorky Petr Dolínek z ČSSD.

Trojskou lávku označil za poměrně unikátní. „Byla velmi dlouhá, a kdo po ní chodil, tak ví, že se pohupovala. Byla to specifická lávka a žádná druhá této velikosti už v Praze není. Nečekám, že by se mělo stát znovu, ale nemůžeme nikdy říct, že se nikdy nic podobného nestane.“

Praha o tom, že lávka nepůjde opravit, věděla. „Když se podíváte na plány Institutu plánování a rozvoje Prahy, tak se počítá s novou lávkou. A tato stávající měla být stržena a nahrazena,“ upřesnil náměstek.

V nejhorším stavu je podle Dolínka nyní Libeňský most. „Ne, že by spadl, ale jeho technický stav je velice špatný. Ministerstvo kultury už rok a půl posuzuje, zda jde o památku, nebo ne. Nejsme schopni od nich to rozhodnutí získat. Kvůli tomu máme zastaveny všechny práce.“

Po sobotním neštěstí v Troji, které si vyžádalo čtyři zraněné, chce, aby ministerstvo s posudkem Libeňského mostu neotálelo. „Už nemůžeme čekat.“

Analýza stavu pražských mostů:
(pokud se vám dokument nezobrazuje, obnovte si stránku prohlížeče)

ako, miz, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme