Korunovační klenoty naposledy. Vzácná výstava v neděli končí

Už jen hodiny zbývají do uzavření výstavy korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu. Vzácné symboly české státnosti jsou vystavené u příležitosti zvolení nového prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České korunovační klenoty | Foto: Správa Pražského hradu

S úderem dnešní šesté večerní výstava končí.

Na klenoty se přišly podívat tisíce lidí. Pro návštěvníky je prohlídka životním zážitkem, jako třeba pro rodinu Martincovu ze Strážnice.

„Bylo to vynikající, nádherné. Nezapomenutelný zážitek, stálo to za to,“ uvádějí shodně její členové.

Korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů.

Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo a jablko, korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč.

Svatováclavskou korunu nezdobí podle gemologa Hyršla rubín, ale rubinel

Číst článek

Dveře Vladislavského sálu se za posledním návštěvníkem zavřou v 18 hodin a odborníci uloží klenoty zpět do schránky v katedrále svatého Víta.

Ředitelka památkového odboru Pražského hradu Ivana Kyzourová připomněla, že vedle klenotů si lidé naposledy mohou prohlédnout také tradiční doprovodnou expozici.

„V roce 2008 tu trasu, která vede k vitríně s korunovačními klenoty, lemovaly exponáty související velmi úzce s korunovačními klenoty, s korunovačními obřady a korunovacemi vůbec. Nyní ta tradice tak trošku pokračuje a po trase Vladislavského sálu jsou instalovány trůny, které zase souvisely s korunovacemi,“ láká Kyzourová.

Jaroslav Skalický, Lucie Husárová 1, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme