Korunovační klenoty opět půjdou pod sedm zámků

Do bezpečí neprodyšné Korunní komnaty uzamknou v podvečer držitelé sedmi klíčů nejcennější poklad země - korunovační klenoty. Během 11 dnů, kdy byly koruna, žezlo, jablko a další královské insignie vystaveny na Pražském hradě, je vidělo téměř 45 tisíc lidí. Ještě před uložením je dostali do svých rukou odborníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korunovační klenoty | Foto: NEPOUŽÍVAT!!! korunovační klenoty

Na co se soustředí, Radiožurnálu řekla ředitelka odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Eliška Fučíková. "Zrovna jste mne zastihli u zkoumání, které nám umožnil Puncovní úřad a jeho spolupracovníci, kteří nám pomáhají v průzkumu zlata na korunovačních klenotech. Po nich odborníci historici umění, kteří se věnují estetické stránce věci a potom ještě po obědě bude dokončena podrobná dokumentace. Ta nám pomáhá v tom mezidobí, kdy klenoty nejsou vystaveny, dál nad těmi klenoty bádat."

Poté se ještě dostanou do rukou specialisty, který korunovační klenoty je ještě před uložením speciálně ošetří. "Ve tři hodiny přijde zlatník, který o korunovační klentoy pečuje už celé desítky let, pan Jiří Pelda, který je očistí, protože my jak pracujeme v těch bílých rukavicích, tak tam zbydou takové drobné chloupky, protože ty všechny ozdoby jsou na to velmi citlivé, tak ten je dokonale očistí, aby do korunní komory přišly už v napostém pořádku a tak přežili to několikaleté uložení."

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme