Česko se dál propadá v žebříčku vnímání korupce. Transparecy zmiňuje Babiše, Stoku či soudce Sováka

Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v roce 2020 oproti předchozímu roku o pět míst a ocitlo se na 49. příčce. Pokračuje tak negativní hodnocení České republiky, která na loňském indexu TI měla proti předchozímu období skóre horší o šest příček.

Aktualizováno Berlín/Praha (Aktualizováno: 10:32 28. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze 180 sledovaných zemí si podle TI nejférověji vedou Nový Zéland a Dánsko, které mají shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci škály jsou Jižní Súdán a Somálsko s 12 body.

Propad Česka

Hlavní příčiny propadu Česka v indexu vnímání korupce jsou podle české pobočky organizace Transparency International tři: ohýbání pravidel ve prospěch určitých ekonomických skupin, rozklad státní správy a případy politické korupce. Zástupci české pobočky zmínili střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), brněnskou korupční kauzu Stoka, rozdělování sportovních dotací, stíhání soudce Zdeňka Sováka či aktivity antimonopolního úřadu v dobách expředsedy Petra Rafaje.

Ze souhrnného hodnocení vyplývá, že země, které jsou na žebříčku nejvýše, jsou schopné lépe obstát v době pandemie a souvisejících ekonomických problémů.

Investovaly více do zdravotnictví, dokážou lépe zajistit univerzální zdravotní péči a méně tolerují porušování demokratických principů.

„Covid-19 není jenom zdravotní a ekonomická krize, je to také korupční krize, kterou v současné době nezvládáme,“ řekla šéfka TI Ferreira Rubiová.

Spojené státy řadí TI na 25 příčku se 67 body, což je méně oproti 69 bodům z roku 2019 a také až za mnoha západními demokraciemi.

Česká republika má na 49. místě 54 hodnotících bodů. Ze žebříčku je patrné, že západoevropské státy a země Evropské unie si v potírání korupce vedou z regionálního hlediska nejlépe, ale kvůli covidu-19 se ocitly pod mimořádným tlakem.

Ke špičce v tomto regionu patří Dánsko, Finsko, Švédsko a Švýcarsko, na opačný konec pak TI řadí Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

Do Česka dorazil překlad klíčového dopisu k auditu ke střetu zájmů Babiše. Úřady mají tři měsíce na odpověď

Číst článek

TI k tomuto regionu uvádí, že pandemie covidu-19 vytvořila nečekaný tlak na soudržnost systémů v mnoha státech a také politickou krizi, jež „ohrožuje budoucnost liberální demokracie“.

Pandemie do krajnosti testuje, jak je Evropa schopná reagovat v nouzové situaci, přičemž v mnoha případech země v otázce korupce a odpovědnosti neobstály.

Nejméně v 11 státech Evropské unie kvůli ní odložili volby a některé země kvůli nouzovému stavu značným způsobem zasáhly do lidských práv.

Index vnímání korupce 2020 | Zdroj: Transparency International

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme