Korupce podle Čechů přibývá. Poskytnutí úplatků přiznává 15 procent lidí, nejčastěji u lékaře

Až 57 procent občanů České republiky si myslí, že korupce v zemi za poslední dva roky přibylo. Vyplývá to z výzkumu organizace Transparency International, který zjišťoval zkušenosti a názory 114 tisíc lidí ve 108 zemích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

Jako závažný problém vnímá korupci 83 procent Čechů, navíc si myslí, že jí přibývá. Podle Transparency International za tím může stát fakt, že se o korupci více mluví a policii se lépe daří ji odhalovat.

Patnáct procent Čechů ve výzkumu přiznalo, že má zkušenost s úplatkem. Například na Slovensku je to 20 procent, ale ve Velké Británii jen pět procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky výzkumu okomentoval v Ozvěnách dne Radiožurnálu programový ředitel TIC Radim Bureš

Nejvíce Češi podpláceli ve zdravotnictví. Není to ale tak vážné, jak se může zdát. Polovina lidí dala lékaři dárek až po ošetření, i tak jde ale o úplatek.

„Myslím si, že tento výsledek je určitým signálem pro zdravotnický personál, že i ta drobná poděkování jsou dárci vnímána jako úplatek a podle toho by se měli chovat,“ podotkl programový ředitel Transparency International Radim Bureš.

„Je potřeba odlišit to od situace, kdy respondenti dávají úplatek proto, aby službu vůbec získali. V tom je na tom Česká republika výrazně lépe než srovnatelné země jako Maďarsko nebo Slovensko, kde je procento těch, kteří dali úplatek, aby vůbec získali zdravotnickou službu daleko vyšší,“ vysvětluje Bureš.

Protikorupční politice věří 4 procenta Čechů

Za nejzkorumpovanější Češi považují politické strany a za poslední roky má takový názor stále více lidí. „Politické strany dostaly horší čtyřku, pouze o chlup lépe jsou na tom veřejní představitelé a státní úředníci,“ říká Bureš.

A podle výzkumu se vládám nedaří přesvědčit veřejnost, že s korupcí efektivně bojuje. Pouhá 4 procenta respondentů jsou přesvědčena o tom, že vládní protikorupční politika je úspěšná.

„Na druhé straně na rozdíl od řady jiných zemí vyšla poměrně dobře policie a také justice, kterou vnímá jako zkorumpovanou výrazně méně lidí než v celosvětovém měřítku,“ upozorňuje.

Ohlásit korupci je ochotná polovina lidí

I když Češi považují korupci za závažný problém, jen 55 procent by ji ohlásilo. V západní Evropě je číslo daleko vyšší, například ve Velké Británii by korupční jednání nahlásilo přes 90 procent občanů.

Češi jsou skeptičtí a myslí si, že by se po ohlášení vůbec nic nezměnilo. Navíc pětina lidí má také strach z následků, které by takové ohlášení mohlo přinést. Moc se jim nechce ani osobně se do boje proti korupci zapojovat.

„V České republice tato ochota začíná a končí s podepsáním petice,“ míní Petr Leyer z právní poradny Transparency International.

Negativní pocit z korupce panuje ve všech zemích Evropské unie kromě Belgie. Tam jsou lidé optimističtí a polovina z nich si myslí, že se u nich korupce snižuje.

Vůbec nejhorší jsou v uplácení africké země, na opačné straně žebříčku se umístily severské státy, Kanada, Austrálie, nebo Japonsko.

Sektory vnímané v ČR jako nejvíce postižené korupcí | Foto: ČTK

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Martin Hromádka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme