Korupce roste, loni uplácelo 14 procent Čechů

Podle průzkum Transparency International dává v Česku úplatky téměř každý sedmý. Podobně jsou na tom i ostatní země. Korupce se stává mezinárodním problémem a zasahuje nejen veřejné peníze, ale nově i podnikání a byznys.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek | Foto: Rádio Praha

Barometr v 86 zemích zjišťoval, jakou mají lidé zkušenost s korupcí. „Česká republika dopadla srovnatelně v kontextu všech okolních zemí. Nejvíce se lidé tradičně setkávají s korupcí ve zdravotnictví, veřejné správě a politice,“ říká ředitel Transparency International Česká republika Davida Ondráčka.

Čtrnáct procent dotázaných Čechů prý dalo loni úplatek. Mezi lidmi panuje pocit, že korupce roste. Nejčastější je ve veřejných institucích. Že je korupce přítomná v politice si myslí osm z deseti dotázaných. Více uplácejí lidé s nízkými příjmy, jen v oblasti justice je tomu naopak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní interview s Davidem Ondráčkou

Česká republika má podle Ondráčky ale významný problém, zatím totiž nepřijala mezinárodní konvenci boje proti korupci. Řada domácích politiků prý proti korupci bojuje, zatím ale jen formou návrhů, které nejsou většinou dotaženy do konce kvůli kapacitám na jejich zavedení nebo nedostatku vynucovacích mechanismů. „Toto by si měla současná vláda uvědomit a dokončit některé slibné pokusy,“ vzkázal Ondráčka.

Korupce má podle Ondráčky v současnosti několik viditelných trendů. Situace se zhoršuje v nejrozvinutějších zemích, neobjevuje se už jen ve veřejné sféře, ale i v byznysu, prorůstají různé formy klientelismu.

V anketě dotazované už sedmým rokem ke Dni boje proti korupci, který připadá na dnešek, odpovídalo 92 tisíc repsondentů, z toho přibližně 2 tisíce Čechů.

Důvodem může být ekonomika

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček upozornil, že průzkum zaznamenává jen pocity dotázaných. „Jestli je korupce skutečně taková, jakou ji oni cítí, je jiná věc.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O korupci mluvil v poledních Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Důvodem takového pocitu dotazovaných jsou podle Nováčka hlavně ekonomické problémy, do kterých se jejich země dostaly.

„S tím souvisí pocity nejistoty, úsporná opatření, ke kterým musejí vlády sahat. Ti nejchudší, kteří přicházejí o sociální dávky pak mohou mít intenzivní pocit, že je ve státě něco v nepořádku a že to, co to působí, je právě korupce.“ dodal komentátor Českého rozhlasu.

Igor Maňour, Jaroslav Skalický, Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme