Korupce v tuzemském stavebnictví kvete. Zákon o veřejných zakázkách je na ni zatím krátký

Padesát procent dotazovaných podnikatelů ve stavebnictví se setkalo s korupcí. Vyplývá to z výzkumu společnosti CEEC Research.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

novostavba

novostavba | Foto: Marián Vojtek

Nejčastěji se s korupcí setkáváme u veřejných zakázek. V České republice v tuto chvíli platí zákon o veřejných zakázkách, který stanovuje podmínky vyhlašování veřejných zakázek a podobně, ale ten v tuto chvíli má 9 novelizací, desátá se připravuje. To samo o sobě ukazuje, že je velmi složitý, navíc musí obsahovat také evropské právo, nebo jeho součásti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Korupce ve stavebnictví. Téma pro Barboru Kreuzerovou.

Navíc fakt, že korupce se týká především veřejných zakázek, potvrzují další data tohoto už zmíněného průzkumu. Zatímco u soukromého financování se deset z deseti stavitelů s korupcí nesetkalo, u veřejně financovaných projektů je ten poměr tři ku sedmi. Těch sedm pro získání zakázek potřebuje dát úplatek.

Role zákona o veřejných zakázkách je tak možná trochu přeceňována. Obecně můžeme říci, že si nejde myslet, že pouze zákon sám o sobě situaci změní. Pouze podporuje ten trend zveřejňování informací, popřípadě celých smluv nebo alespoň jejich textových částí. Dá se tak říci, že zákon podporuje transparentnost ale sám o sobě jí nezajistí.

Lepší legislativa

Korupčnímu jednání ve stavebnictví by tak mohla zabránit lepší legislativní podpora nebo zmiňovaný zákon o veřejných zakázkách. Ze strany stavebních firem pak požadavek na vyšší kvalifikaci úředníků rozhodujících o veřejných zakázkách. Důležitá je podle státu vyšší transparentnost v samotných stavebních firmách.

Někteří stavebníci poukazují i na to, že korupčním problémem může být paradoxně kritérium nejnižší ceny. Podle některých se korupčního jednání dopouštěl i Vít Bárta, když ještě jako ministr dopravy požadoval slevy na již provedených stavbách. To konkrétně řekl místopředseda Sdružení pro výstavbu silnic Praha Radovan Hrnčíř. Jak se bránit korupci z pohledu Transparency International popsal zástupce této organizace Jan Spáčil:

„Určitě by se mělo zohlednit zlepšení odbornosti zadavatelů veřejných zakázek. Problematika rovněž souvisí s financováním politických stran. Právě na financování stran je třeba se zaměřit jako na obecný problém a dospět k depolitizaci státní správy.“

Svůj názor na nutné změny má také prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jan Matyáš:

„Už o tom dlouho diskutujeme. Připravili jsme všeobecné obchodní podmínky. Jsme pro transparentní legislativu, dále pak chceme, aby personální obsazení v příslušné správě nebylo poplatné výsledkům voleb.“

Při debatě o korupci ve stavebnictví se diskutovalo také o výhledech tohoto oboru. Podle průzkumu společnosti CEEC Research jsou ředitelé stavebních firem stále spíše pesimisté. Jejich největším problémem je nedostatečná poptávka. To uvádí 98 % firem, ze sta dotázaných ve výzkumu. Ten mírný pokles má pokračovat jak letos, tak podle odhadů i v roce 2012. A to také souvisí s tou korupcí.

Zástupkyně Česko-německé obchodní a průmyslové komory Hana Pavlištová upozornila, že němečtí investoři právě kvůli korupci do České republiky investovat nechtějí. V Německu v souvislosti s tímto problémem platí korupční registry, kam se dostane každý nepoctivec. Česká republika se ale zatím toto opatření přijmout nechystá.

Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme