Prosazování zákonů proti korupci? Výsledky vlády jsou rozpačité, zní kritika na Babišův kabinet

Větší ochrana těch, kdo oznámí korupci, nebo lepší přístup občanů k veřejným informacím. To jsou některá z protikorupčních opatření, která vláda slibovala v programovém prohlášení a dosud je neprosadila. Kabinet Andreje Babiše z ANO kvůli tomu čelí kritice organizací Rekonstrukce státu nebo Transparency International. Z protikorupční legislativy vláda podle nich zavedla jen minimum opatření, například rozšířila pravomoci státních zastupitelství.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiére Andrej Babiš (ANO)

„Těch věcí, které máme v plánu, je strašně moc,“ reaguje Babiš na kritiku. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nebál jsem se o sebe, ale spíše o děti. Bylo mi vyhrožováno, že mi může děti někdo zabít, tak samozřejmě se o ně člověk bojí,“ vzpomíná pro Radiožurnál Ondřej Závodský na dobu, kdy upozornil na uplácení a plýtvání na ministerstvu vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otálí vláda se zákony proti korupci? ‚Máme v plánu strašně moc věcí,‘ říká premiér Babiš. Natáčela Zdeňka Trachtová

Jeden z nejznámějších českých whistleblowerů tehdy dostal vyhazov z práce a čelil výhrůžkám. Ochranu whistleblowerů – tedy zaměstnanců, kteří oznamují korupci nebo protizákonné jednání na pracovišti – by měl zajistit speciální zákon, který vláda slíbila ve svém programovém prohlášení.

Zatím však neexistuje, podobně jako novely informačního zákona a zákona o veřejných zakázkách. Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky jsou dosavadní výsledky vlády v protikorupční politice rozpačité.

„Evidentně protikorupční agenda není příliš vysoko v prioritách vlády nebo je vysoko pouze verbálně. Reálné činy jsou zatím udržování statu quo nebo návrhy, které jsou potenciálně nebezpečné. Celkově se bojím, že tato vláda do historie jako protikorupční nevstoupí,“ myslí si Ondráčka.

Tři konkrétní zákony

S kritikou ale nesouhlasí mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Zdůrazňuje, že zmiňovaný zákon o ochraně whistleblowerů dostane vláda na stůl nejpozději do konce ledna. A resort spravedlnosti podle Řepky prosazuje i další protikorupční opatření.

„Ministerstvo spravedlnosti připravilo tři konkrétní zákony. Zákon o Nejvyšším kontrolním úřadě, ten je schválen vládou a předložen Poslanecké sněmovně, to se stalo v prosinci 2018. Pak máme zákon o lobbování. Ten bude obsahovat dosud neexistující právní úpravu k provozování lobbingu. Vládě byl předložen 27. prosince loňského roku,“ vyjmenovává mluvčí resortu.

10 vládních priorit pro boj s korupcí. Vedle školení z etiky chce Babiš zákon o lobbingu či rejstřík dotací

Číst článek

Kromě rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu vláda loni schválila také pravidla pro nominace do orgánů státem vlastněných podniků. Podle Josefa Karlického z Rekonstrukce státu to ale nestačí.

„Jsou to jen dva dílčí konkrétní kroky, které se povedly. V oblastech, které je potřeba dlouhodobě řešit, vláda nemá v současnosti žádný konkrétní plán,“ podotýká.

„V programovém prohlášení zmiňuje oblast dotací, oblast veřejných zakázek i oblast hospodaření státem vlastněných podniků. To jsou možná tři dlouhodobě nejvíce palčivé oblasti, i z hlediska například Bezpečnostní informační služby, která o nich často referuje. Ale v těchto oblastech vláda nenabízí žádný další plán, co s tím,“ upozorňuje Karlický.

Babiš a Rekonstrukce státu

Radiožurnál požádal o reakci premiéra Andreje Babiše (ANO) a zeptal se, jaká opatření proti korupci jsou podle něj nejdůležitější a která je potřeba realizovat nejdřív.

„Naše vláda má jasný program,“ odpověděl. „Těch věcí, které máme v plánu, je strašně moc,“ dodal a jmenoval například rekodifikaci stavebního zákona, investiční plán na příští rok nebo boj se zneužíváním sociálních dávek. Konkrétnější ale nebyl. 

Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko připomíná, že když Babiš vstupoval do politiky, s organizacemi jako je Rekonstrukce státu úzce spolupracoval.

„Postupně od něj všechny ty organizace odpadly. Naopak hovoří o tom, že tato vláda vplynula do normální situace tak jako předchozí vlády. A o některé věci není až takový zájem, jako byl, když Andrej Babiš nastupoval,“ vysvětluje Kubičko.

Legislativní plán prací na tento rok, který si vláda schválila v prosinci, počítá v oblasti protikorupčních opatření s prosazením novely zákona o státních zastupitelstvích a novely rozpočtových pravidel.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme