Korupci by měli odhalovat provokatéři, zjistilo Právo

Ministerstva vnitra a spravedlnosti se nedokáží shodnout, jestli v rámci protikorupčního boje mají být nasazeni provokatéři, informuje Právo. Hospodářské noviny píší, že Sazka Arena se proti předpokladům prodraží. Také poradce pro zavedení mýtného dostane od státu zřejmě mnohem více peněz, než Ministerstvo dopravy původně plánovalo, zjistily Lidové noviny. V advokátní kanceláři předsedy KSČM Vojtěcha Filipa podle Mladé fronty Dnes pracuje důstojník StB.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Ministerstvo vnitra uvažuje o změně zákona, která by v boji s korupcí umožnila nasazení agentů-provokatérů. Své návrhy hodlá uplatnit při projednávání nového trestního řádu. S tím ale nesouhlasí Ministerstvo spravedlnosti, které příslušnou legislativu připravuje, píše Právo.

"V rámci diskuse, kterou jsme vedli především s odbornou veřejností, převažoval názor, že by nebylo vhodné to začleňovat, neboť by se státní moc podílela na spolupachatelství trestného činu," řekl deníku mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Věcný záměr nového trestního řádu schválila vláda letos na jaře, agenti-provokatéři v něm ale podle Dimuna nejsou. V současnosti resort pracuje na paragrafovém znění.

Multifunkční sportovní hala Sazka Arena bude stát o něco víc, než její investoři předpokládali. Loterijní firma za ni měla původně zaplatit i s úroky 8 miliard korun. Před několika dny ale začala hledat nový způsob financování, který projekt ještě prodraží. Píšou to Hospodářské noviny. Podle deníku hrozí, že dluh za halu pohltí příspěvky sportovním svazům, které jsou na penězích od Sazky závislé.

Sazka už začala jednat s finanční skupinou Penta Investments, se kterou chce změnit způsob splácení úvěru. Penta se podílela na emisi dluhopisů určených k financování stavby. Obě firmy podle deníku nejnovější jednání potvrdily. "Sazka nyní zvažuje různé možnosti financování společnosti," sdělila Hospodářským novinám mluvčí Penty Jana Studničková.

Poradce pro zavedení mýtného na českých silnicích a dálnicích dostane od státu zřejmě mnohem víc peněz, než Ministerstvo dopravy původně plánovalo. Podle Lidových novin to v pondělí připustil vedoucí odboru pozemních komunikací ministerstva Jiří Nouza. "Za určitých okolností se cena za poradenské služby může vyšplhat až na 140 milionů korun," sdělil deníku.

První navýšení plateb za služby přišlo v květnu ihned po vyhlášení vítěze soutěže na poradce. Přihlásil se jen jediný uchazeč, který splnil všechny podmínky kromě ceny. Konsorcium požadovalo navýšení ceny o 20 milionů korun a ministerstvo dopravy s tím souhlasilo. Poradce by podle smlouvy měl poskytovat své služby do konce příštího roku, tedy do zpoplatnění první etapy 972 kilometrů dálnic.

ODS, která postupně ztrácí pověst favorita příštích voleb, mění půl roku před rozhodujícím kláním strategii. Rozhodla se vsadit na pět jednoduchých taháků, z nichž složí volební program. Nebude ale mezi nimi rovná daň, o níž se dosud mluvilo jako o hlavním motivu kampaně ODS. Místo ní strana slíbí lepší prostředí podnikatelům, boj s korupcí a opře se také o popularitu Václava Klause - zaváže se, že ho prosadí i podruhé do prezidentského křesla. Píšou to Hospodářské noviny.

Změny v programu navrhují lídři některých venkovských regionů. "Vedle přípravy rovné daně bychom měli oslovit drobné a střední podnikatele. Dnes mají vinou byrokracie katastrofální podmínky," uvedl ústecký primátor Petr Gandalovič, který se střetne s premiérem Jiřím Paroubkem. Lepší podmínky pro drobné podnikatele a živnostníky jsou podle Gandaloviče také hlavním nástrojem v boji s nezaměstnaností.

Nynější šéf KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip byl podle dokumentů StB v roce 1986 získán ke spolupráci důstojníkem StB Františkem Hanzalíkem. Muž stejného jména dnes podle Mladé fronty Dnes pracuje v jeho advokátní kanceláři.

Filip říká, že s StB nemá nic společného, také soud v roce 1993 konstatoval, že nespolupracoval vědomě. Vojtěch Filip je ale navzdory výhře u soudu stále veden na oficiálních stránkách ministerstva vnitra jako ideový spolupracovník pod krycím jménem Falmer.

Marián Vojtek, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme