Korupční fotbalový skandál má o čtyři obviněné méně

V korupční aféře fotbalového týmu Viktorie Žižkov je stíháno méně lidí než původně. Státní zástupce zrušil čtyři obvinění. Stížnost si přitom podalo všech sedmnáct podezřelých. Státní zástupce ale zatím vyhověl jen delegátu svazu Ladislavu Dofkovi a trojici rozhodčích: Amlerovi, Libovi a Šedivému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úplatek | Foto: Watchtower

"Ze stížností těchto čtyř osob v porovnání se záznamy o telefonických rozhovorech jsem zjistil, že sice úplatek jim nabídnut byl, nicméně tuto nabídku neakceptovaly," uvedl státní zástupce Petr Cibulka. Nevyloučil ale, že by v budoucnu mohla být stíhání obnovena.

Sudí Evžen Amler, který po loňském ročníku kvůli věku ukončil svou činnost, přijal tuto informaci s velkou úlevou. "Jsem opravdu rád, že demokracie u nás skutečně funguje," řekl Amler. Svá obvinění od začátku považoval za absurdní a několikrát zopakoval, že žádný úplatek ani nabídku nikdy nepřijal.

Hned po zveřejnění kauzy Žižkov, v níž se objevilo jeho jméno, Amler dočasně rezignoval na post předsedy Unie českých fotbalových rozhodčích. Po zrušení stíhání se do čela UČFR, která vznikla po propuknutí korupční aféry v polovině června, vrací.

Policie před měsícem obvinila v souvislosti s Viktorkou 17 lidí, hlavním obviněným je sportovní ředitel klubu Ivan Horník. Proti stíhání si stejně jako ostatní stěžoval, žalobce však v jeho případě dosud nerozhodl. Nevyřešena je také ještě stížnost rozhodčího Ladislava Míky.

Pokračuje stíhání delegátů Otakara Draštíka, Adolfa Růžičky a Jiřího Vlčka a rozhodčích Marcela Hábla, Igora Gulajeva, Zdeňka Lukese, Pavla Poledníka, Zbyňka Pustky, Ladislava Talpy a Karla Vidláka. "V těchto případech jsem stížnosti proti obvinění zamítl," doplnil Cibulka.

Sedmnáctým stíhaným je rozhodčí a plzeňský policista Vladimír Pastyřík, jehož vyšetřování převzala Inspekce ministra vnitra a plzeňský státní zástupce. Také on si podal proti obvinění stížnost. Podle policie měl Ivan Horník uplácet a ostatní obvinění si měli úplatky brát.

Ve většině případů se stíhání týká zápasů, v kterých Viktoria hrála, ve dvou případech šlo o utkání jiných týmů. Měly dopadnout tak, aby se Viktoria posunula v tabulce. Na konci sezony ale klub sestoupil do druhé ligy.

Vyšetřování korupce v českém fotbalu zasáhlo deset klubů. Státní zastupitelství prošetřují prvoligové celky Slovácko, Teplice, Spartu, Jablonec, Liberec a Opavu, druholigové Žižkov, Most, Xaverov a třetiligový HFK Olomouc. Obvinění dosud padla za prvoligové zápasy Slovácka, Viktorie a Opavy a druholigových Vítkovic.

Podle šéfa Českomoravského fotbalového svazu Jana Obsta mají být další obvinění za korupci ve fotbale vznesena ještě tento týden. "Další obvinění jsou avizována na Moravě - Opava, Vítkovice - a máme příslib, že do konce tohoto týdne by měla být poslední obvinění vydána," řekl Obst.

Svaz zatím potrestal za uplácení rozhodčích pouze Slovácko. Před novým ročníkem první ligy mu odebral 12 bodů a udělil mu půlmilionovou pokutu.

Helena Šulcová, Martin Hromádka, Vlastimil Vlášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme