Korupční kauza soudce Nováka se zadrhla. V Hradci o něm nechtějí rozhodovat, bojí se Ústavního soudu

Vyšetřování korupční kauzy chomutovského soudce Ivana Nováka s advokátem Josefem Douchou nabere citelné zpoždění. Krajský soud v Hradci Králové, jemuž případ přidělil soud vrchní, totiž ve věci odmítá rozhodovat. Po letošním nálezu Ústavního soudu týkajícího se místní příslušnosti soudů se totiž bojí, že jeho rozhodnutí by mohla případ shodit. Předseda hradeckého soudu se proto obrátil na ministerstvo spravedlnosti. Případ tak může skončit u Nejvyššího soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto)

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

"Návrh předsedy Krajského soudu v Hradci Králové byl ministerstvu spravedlnosti doručen dne 14. 7. 2016 a směřuje ve prospěch obou obviněných Nováka a Douchy," potvrdil informaci Zpravodajského webu Českého rozhlasu Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Pokud ministerstvo vyhoví, obrátí se se stížností na Nejvyšší soud. Ten poté určí, zda může v kauze soud v Hradci rozhodovat.

Novák čelí obvinění kvůli manipulaci s podmíněným propuštěním milionáře Tomáše Maliny, jehož se měl dopustit u chomutovského soudu. Správně by tak o kauze měl rozhodovat Okresní soud v Chomutově. Avšak kvůli hrozící podjatosti - o Novákovi může těžko nestranně rozhodnout někdo z jeho kolegů - vrchní soud případ zkraje jara přidělil Krajskému soudu v Hradci Králové.

Věc komplikuje Ústavní soud
V tuto chvíli se ale věc zadrhává. V dubnu totiž Ústavní soud nálezem jasně definuje podmínky pro stanovení příslušnosti. Zjednodušeně řečeno říká, že o návrzích státních zástupců mají rozhodovat soudy v obvodu, kde se měl skutek stát.

"Dle názoru rozhodujícího soudce krajského soudu je nález nutno aplikovat i v projednávané věci. Při určení místní příslušnosti by tak bylo nezbytné vycházet z jasně vymezeného spáchání trestného činu, k němuž došlo v obvodu působnosti Okresního soudu v Chomutově, nikoli v obvodu působnosti Okresního soudu v Hradci Králové. Až po vyřešení otázky příslušnosti konkrétního soudu bude lze ve věci nařídit jednání," uvedla mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Kateřina Podeszwová.

Policisté si pro soudce Nováka přišli letos v březnu. Do jejich hledáčku se dostal po kritizovaném podmíněném propuštění svého kontroverzního jmenovce, kmotra Alexandra Nováka. Policie ho však společně s Douchou obvinila kvůli podmíněnému propuštění podnikatele Maliny z letošního ledna. Podle detektivů advokát se soudcem byli v častém kontaktu, Novák pak obešel kolečko přidělování případů tak, aby o Malinovi rozhodoval. A mimo zápis mu poradil, jak žádost podat, aby byla v pořádku. Malinu pak 7. ledna skutečně pustil na svobodu a dva dny na to měl Novákovi za pomoc předat úplatek minimálně 80 tisíc korun. Oba obvinění se ale brání, že k žádnému předání peněz nedošlo. Peníze, které u Nováka našla policie, prý vezl z domova jako vrácení zálohy na byt. Detektivové muže viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplácení. Novákovi hrozí 10 let, Douchovi šest.

Ministerstvo nemusí spěchat
Práce policie na kauze se kvůli tomu výrazně zbrzdí. Hradecký soud měl totiž rozhodnout o vydání věcí zabavených u advokáta Douchy, o něž se detektivové přetahují s advokátní komorou a na které netrpělivě čekají. Ministerstvo spravedlnosti totiž není vázáno žádnou lhůtou, v níž musí o návrhu hradeckého soudu rozhodnout. "Časový rámec pro šetření v rámci ministerstva spravedlnosti a výsledném rozhodnutí o podání či nepodání stížnosti lze odhadem určit na dva měsíce," přiblížil Říman.

Avšak i kdyby ministerstvo rozhodlo rychle a obrátilo se na Nejvyšší soud, případ to podle Podeszwové i tak citelně zbrzdí. "Určitě to bude znamenat značné zdržení. Už v tuto chvíli víme, že na Nejvyšším soudu jsou dva silné názorové proudy v této věci," nastínila. Paradoxní přitom je, že kauza se po zdlouhavém kolečku může klidně vrátit hradeckému soudu.

Chomutov měl být na začátku
"V případě, že Nejvyšší soud vyhoví, věc se vrátí k Okresnímu soudu v Chomutově, tedy pod Krajský soud v Ústí nad Labem. Výsledek nicméně může být stejný, ale primární musí být Okresní soud v Chomutově," upozornila Podeszwová. Protože původně Chomutov nestál na počátku soudního kolečka, postup by mohl kolidovat s nálezem Ústavního soudu a shodit tak vyšetřování kauzy.

Se zdržením počítá i Douchův advokát Jiří Teryngel. "Mně to nevadí, že se to protáhne, čas není můj nepřítel," uvedl. Zpravodajský web Českého rozhlasu se na věc chtěl zeptat také dozorujícího státního zástupce Radima Dragouna, v pondělí ani v úterý však nebral telefon.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme