Korupční kauza spustila personální změny v policii, končí šéf kriminálky Pospíšek

Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek požádal o propuštění ze služebního poměru. Uvedla to ČTK. Podle informací, které se v minulých dnech objevily v médiích, se o Pospíška zajímají kriminalisté v souvislosti s údajnou korupční kauzou v Olomouckém kraji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek

Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek | Zdroj: ČTK

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube dnes novináře na tiskovém brífinku oznámil, že o propuštění požádal policista, který spadá do jeho kompetencí. Neuvedl ale konkrétní jméno.

"Na základě zvážení všech okolností jsem jeho žádosti vyhověl," uvedl Laube.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli olomoucké kauze končí šéf kriminálky Milan Pospíšek. Podrobnosti zjišťovala Eliška Malínská

Další policista, jehož jméno náměstek s ohledem na zákon rovněž neupřesnil, požádal o přeložení k jinému útvaru. Podle informací ČTK jde o náměstka protikorupční policie Jiřího Jacha. Také jeho žádosti Laube vyhověl.

O obou vysoce postavených policistech média v minulých dnech informovala, že se o ně zajímali detektivové v rámci takzvané olomoucké kauzy. Ta se týká údajné korupce, ovlivňování některých kauz a úniků informací ze spisů. Podle detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu to negativně ovlivňovalo vyšetřování některých případů.

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube | Foto: ČTK

O personálních změnách na vysokých policejních postech už byl informován ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Nelze vyloučit, že to má souvislost se zásahem v Olomouci, pan Pospíšek byl médii zmiňován. Rozhodl se takto po debatě na policejním prezidiu a já to vítám," řekl Chovanec novinářům v Norimberku.

Přeložení Jacha později potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle něj se Jach rozhodl změnit útvar, aby zachoval dobré jméno protikorupční policie, jelikož jej média dávají do souvislosti s kauzou.

Obvinění důstojníci zatím u policie zůstávají

V případu už si vyslechli obvinění náměstek krajského policejního ředitele v Olomouckém kraji Karel Kadlec a šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Postavení mimo službu zatím nebyli, podle Laubeho jsou totiž vzhledem k jejich vazebnímu stíhání další opatření zatím zbytečná.

„Pokud budou propuštěni z vazby, lze velmi pravděpodobně předpokládat, že tito policisté budou postaveni mimo službu,“ řekl Laube na tiskovém brífinku.

Mezi další obviněné v korupční kauze patří vlivný podnikatel Ivan Kyselý, který je blízkým přítelem bývalého ministra vnitra Ivana Langra, a krajský hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Hrozí jim až deset let vězení.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme