Výbuch v Koryčanech: při opravě poškodili plynové potrubí. Okolní domy jsou podle statika obyvatelné

Kriminalisté od čtvrtečního rána pokračují v ohledávání zbytků domu v Koryčanech na Kroměřížsku, který zničil středeční výbuch. Informovala o tom policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Policisté zjišťují přesné příčiny a okolnosti neštěstí. Zahynuli při něm dva dobrovolní hasiči a další čtyři lidé byli zraněni. Podle mluvčí hasičů Lucie Javoříkové statik rozhodl, že sousedící i další objekty v okolí zničeného domu jsou obyvatelné.

Aktualizováno Koryčany (Aktualizováno: 12:18 16. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Koryčanech na Kroměřížsku vybuchl plyn. Exploze zdevastovala rodinný dům, zemřely při ní dva dobrovolní hasiči | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová podle České televize uvedla, že dům procházel rekonstrukcí, při které došlo k poškození plynového potrubí, z něj pak začal plyn unikat. Výbuch kotle vyloučila.

„Majitelé prováděli rekonstrukci domu a při ní narušili plynové potrubí. Majitel se snažil zabezpečit místo tak, aby nedošlo k žádnému ohrožení. Zavolal plynaře a následně sem dojeli dobrovolní hasiči, poté došlo k výbuchu,“ popsala následně Kyšnerová pro Český rozhlas Zlín. Přesnou příčinu neštěstí stále kriminalisté zjišťují.

Policisté prozatím skutek kvalifikovali jako obecné ohrožení z nedbalosti. Podle policejní mluvčí je ale možné, že se ještě právní kvalifikace změní.

Statik si domy v okolí neštěstí prohlédl ve středu. „Rozhodl, že domy jsou obyvatelné, samozřejmě za nějakých stanovených podmínek. Ale to už si dál řeší s majiteli nemovitostí,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Hasičské jednotky podle ní na místě pracovaly až do čtvrtečních 2.00. „Hasiči večer a v noci rozebírali zbytky rodinného domu z důvodu potvrzení toho, že se pod troskami již nikdo nenachází. Také aby tam všechno bylo bezpečné pro kolemjdoucí i hasiče a policisty, kteří dnes na místě budou zjišťovat okolnosti a příčiny výbuchu. Hasiči museli uklidit okolí domu, silnice, chodníky, protože suť se nacházela i ve vzdálenosti několika desítek metrů,“ řekla Javoříková.

Policie objekt zabezpečila a střežila celou noc. „Ráno se na místo vrátili kriminalisté a pokračují v ohledávání místa činu a ve vyšetřování,“ dodala Kyšnerová. Po výbuchu policie na dlouhé hodiny uzavřela Masarykovu ulici, která je hlavním průtahem městem, silnice spojuje Kroměříž a Kyjov na Hodonínsku. Ve čtvrtek ráno už byla průjezdná.

Hasiči přijali oznámení o úniku plynu ve středu ve 12.36. Na facebookových stránkách dobrovolných hasičů z Koryčan se o dvě minuty později objevila informace, že vyjeli k úniku nebezpečných látek do ovzduší kvůli narušení plynového potrubí.

Na místo vyrazili i profesionální hasiči z Morkovic-Slížan a Kroměříže, jako první ale dorazili právě dobrovolní hasiči z Koryčan. Krátce po jejich příjezdu došlo k výbuchu.

Při zásahu u výbuchu rodinného domu v Koryčanech zemřeli dva dobrovolní hasiči

Číst článek

„Hasiči houkali, přijeli a zastavili u toho domu. Vyskočili z auta a začali se připravovat na zásah. Projel jsem a dvacet metrů za tím byl výbuch. Viděl jsem, jak to všechno letí. Kdyby hasiči přijeli o pět minut později, tak se nic nestalo. Vybuchl dům a bylo to,“ popsal Českému rozhlasu Zlín jeden ze svědků tragédie Milan Kubíček.

Výbuch byl tak silný, že rodinný dům téměř srovnal se zemí, trosky byly až padesát metrů od domu. Jeden z hasičů pak zůstal uvězněný pod troskami budovy. V sutinách ho hledali i policisté se speciálně vycvičenými psy. Vyprostit se ho ale podařilo až po několika hodinách bez známek života.

Oběti a zranění

Explozi nakonec nepřežili dva hasiči. Naproti přes silnici vzniklo po neštěstí improvizované pietní místo. Lidé u něj zapalují svíčky a pokládají květiny. Další pietní místo je u hasičské zbrojnice v Kyjovské ulici. 

Zranění jsou dva jejich kolegové a dva civilisté. Tři z nich skončili v nemocnici. „Jeden byl s vážnými zraněními letecky transportován do Fakultní nemocnice v Ostravě, dvě zraněné osoby převezly sanitky do okolních nemocnic a jedna byla ošetřena v místě zásahu,“ pospal mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Jakub Omelka.

Dva pacienti leží v nemocnici ve vážném stavu, jsou ale stabilizovaní, jeden má lehčí poranění.

Fakultní nemocnice Ostrava přijala ve středu jednoho zraněného muže. Pacient je nadále ve vážném stavu, nicméně je stabilizovaný, v tuto chvíli mimo bezprostřední ohrožení života, řekla ve čtvrtek mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Jeden pacient byl převezen do brněnské fakultní nemocnice. Pacient je stabilizovaný, připojený na umělou plicní ventilaci, uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Pacient utrpěl popáleniny, také zlomeninu.

Další zraněný skončil ve zlínské nemocnici. Jde o lehké poranění, pacient leží na traumatologii, uvedla mluvčí nemocnice Renata Večerková.

Kvůli neštěstí vzlétly dva vrtulníky, vyjíždělo několik sanitek a vozidel s lékaři. Hasiči uvedli, že v domě explodoval plyn. Zasahovalo 16 jednotek hasičů z několika krajů včetně USAR týmu z Moravskoslezského kraje, jehož členové se specializují například na záchranu lidí ze zřícených budov. Sutiny prohledávali kynologové se psy.

Michal Sladký, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme