Kosmetické firmy v Česku nadále nesmí testovat výrobky na zvířatech

Kosmetické firmy v Česku stále nesmí testovat své výrobky na zvířatech. Poslanecká sněmovna dnes totiž přijala zákon, který to i nadále zakazuje. Proti návrhu ministerstva zdravotnictví na povolení testování kosmetiky na zvířatech zvedlo ruku 180 poslanců a nesouhlas vyjádřily také tisíce občanů, kteří zákonodárcům posílali e-maily, dopisy i petice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedící kocour | Foto: Jan Rosenauer

Pasáž povolující testovat ve výjimečných případech kosmetiku na živých tvorech byla součástí zákona o ochraně veřejného zdraví. Proti tomu se ostře ohradila lidovecká poslankyně Vlasta Parkanová. Přišla s návrhem tuto část zákona vynechat a absolutní zákaz zachovat. To nakonec prošlo a Parkanová nedokázala po hlasování skrýt své emoce.

"Já bych v tuhle chvíli chtěla velmi poděkovat všem lidem, kteří posílali jak podpůrné maily, tak podpůrné dopisy, a to nejen mně, ale všem poslancům. Jsem přesvědčena, že i jejich snaha a jejich aktivita ovlivnila tento pro nás příznivý výsledek," řekla po hlasování Parkanová.

Pokud by zákon schválil také Senát a podepsal prezident, bude naše norma přísnější než v Evropské unii. Hlavní hygienik České republiky Michael Vít proto upozornil, že Česká republika bude muset unii požádat o výjimku.

"Za poslední tři roky žádný pokus na zvířatech v Česku nebyl. Česká republika s tímto problém nemá. Ministerstvo zemědělství bude muset požádat Evropskou komisi o uznání přísnosti našeho zákona. V případě, že náš zákon Evropská komise uzná, já s tím žádný problém nemám. V případě, že neuzná, budeme se k tomu muset ještě vrátit," řekl Vít.

Podle Parkanové ale měly příslušné úřady zažádat o výjimku už dávno a neztrácet čas. Testování kosmetiky je zakázáno například i ve Velké Británii, která si už výjimku vyžádala. V Česku platí zákaz testování kosmetiky na zvířatech už od března loňského roku a Evropská unie ho hodlá zavést během, deseti let.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme