Kosmetické firmy v Česku nadále nesmí testovat výrobky na zvířatech

Kosmetické firmy v Česku stále nesmí testovat své výrobky na zvířatech. Poslanecká sněmovna dnes totiž přijala zákon, který to i nadále zakazuje. Proti návrhu ministerstva zdravotnictví na povolení testování kosmetiky na zvířatech zvedlo ruku 180 poslanců a nesouhlas vyjádřily také tisíce občanů, kteří zákonodárcům posílali e-maily, dopisy i petice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedící kocour | Foto: Jan Rosenauer

Pasáž povolující testovat ve výjimečných případech kosmetiku na živých tvorech byla součástí zákona o ochraně veřejného zdraví. Proti tomu se ostře ohradila lidovecká poslankyně Vlasta Parkanová. Přišla s návrhem tuto část zákona vynechat a absolutní zákaz zachovat. To nakonec prošlo a Parkanová nedokázala po hlasování skrýt své emoce.

"Já bych v tuhle chvíli chtěla velmi poděkovat všem lidem, kteří posílali jak podpůrné maily, tak podpůrné dopisy, a to nejen mně, ale všem poslancům. Jsem přesvědčena, že i jejich snaha a jejich aktivita ovlivnila tento pro nás příznivý výsledek," řekla po hlasování Parkanová.

Pokud by zákon schválil také Senát a podepsal prezident, bude naše norma přísnější než v Evropské unii. Hlavní hygienik České republiky Michael Vít proto upozornil, že Česká republika bude muset unii požádat o výjimku.

"Za poslední tři roky žádný pokus na zvířatech v Česku nebyl. Česká republika s tímto problém nemá. Ministerstvo zemědělství bude muset požádat Evropskou komisi o uznání přísnosti našeho zákona. V případě, že náš zákon Evropská komise uzná, já s tím žádný problém nemám. V případě, že neuzná, budeme se k tomu muset ještě vrátit," řekl Vít.

Podle Parkanové ale měly příslušné úřady zažádat o výjimku už dávno a neztrácet čas. Testování kosmetiky je zakázáno například i ve Velké Británii, která si už výjimku vyžádala. V Česku platí zákaz testování kosmetiky na zvířatech už od března loňského roku a Evropská unie ho hodlá zavést během, deseti let.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme