Kosmonauti ještě zůstávají v nemocnici

Americký astronaut českého původu Eugen Cernan zraněný při včerejší havárii vrtulníku u Písku zůstává na pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Jeho odlet zpět do Spojených států byl podle mluvčího ministerstva obrany Milana Řepky nejméně o den odložen. Další zraněný, kosmonaut Vladimír Remek, by měl být dnes převezen z písecké nemocnice do Prahy. Mezitím pokračuje vyšetřování nehody. Prezident včera aktuálně dal vyznamenání i vojáku, který měl zachránit cestující ve vrtulníku. Svědci ale vojákovy zásluhy zpochybňují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

havarovaný vrtulník

havarovaný vrtulník | Foto: David Veis | Zdroj: ČTK

Vrtulníku Mi-8, který byl na cestě do Bernartic, odkud pocházel Cernanův dědeček Josef Cihlář, zřejmě ve výšce asi 150 metrů vypnul motor. Posádka přesto dokázala s vrtulníkem nouzově přistát. Velitel letectva František Padělek řekl, že čtyři lidé byli zraněni středně těžce a jeden člověk je hospitalizován na jednotce ARO v Českých Budějovicích s vážnými poraněními. Pravděpodobně jde o letušku. V nemocnicích zatím na pozorování zůstávají i všichni ostatní cestující. Zraněny byly i dvě letušky z posádky vrtulníku. Potvrdil to ředitel nemocnice v Českých Budějovicích Jiří Bouzek. "V nemocnici v Českých Budějovicích jsou z posádky havarovaného vrtulníku hospitalizovány dvě ženy. Mám souhlas, abych podal informaci, že stav jedné z nich je zcela stabilizován, v druhém případě je zdravotní stav vážný."

Příčinu havárie dále šetří komise, kterou ustavili náčelník generálního štábu a velitel vzdušných sil.

Armádní vrtulník zřejmě havaroval kvůli technické závadě. Na šetření pádu armádního stroje pracuje zvláštní komise náčelníka generálního štábu a velitele vzdušných sil. Armáda pokračuje ve vyšetřování včerejší nehody vojenského vrtulníku Mi-8 na Písecku. Velitelství vzdušných sil zakázalo až do odvolání lety strojů, které mají podobné typy motorů. Podle šéfa vojenských pilotů Františka Padělka bude tento zákaz platit do té doby, než vyšetřovatelé objasní, zda nehodu způsobila technická závada."My v podstatě až po provedení různých analýz budeme schopni říci bližší příčinu. Dnes to může být široká škála. Víme to, že ten motor nepracoval tak, jak měl, a samozřejmě po dalším vyšetřování budeme moci stanovit příčinu s největší maximální možnou pravděpodobností."

Mluvčí Ministerstva obrany Milan Řepka v České televizi potvrdil, že vrtulník patřil ke špičkovým strojům, které naše armáda vlastní. "Ty první informace jsou velmi kusé. Samozřejmě příčiny té havárie jsou těžko pochopitelné, protože ten vrtulník, kterým pan Cernan s panem Remkem letěli, patří k tomu nejlepšímu z hlediska vybavení i posádky, která ho pilotovala. Už dnes se dá jednoznačně vyloučit, že by tam byla chyba pilotáže. Došlo k technické závadě a teď se musí prošetřit, kde se ta technická odehrála, co bylo její příčinou."

Řepka ocenil především práci pilotů vrtulníku. "Samozřejmě i na těch obrázcích je vidět, jak ten vrtulník dopadl, a je třeba si připomenout jednu zásadní věc. To, že právě při tom, jak ten vrtulník dopadl, samo o sobě toto je důkazem špičkové práce, kterou odvedli piloti, protože v okamžiku, dky jsou na letové hladině 150 metrů a vysadí jim motor, je velice těžké a složité ten vrtulník snést na zem tak, aby zůstal vůbec pohromadě. To, že ti lidé mají zlámané ruce, nohy, žebra, otřesy mozku, je svým způsobem zázrak, že to vůbec přežili."

Přímý svědek nehody letounu Rostislav Šenk z Okrouhlé zpochybňuje hrdinství příslušníka ochranné služby vojenské policie, podporučíka Jaroslava Šelonga, který měl všechny zraněné vytáhnout z vrtulníku. Za výjimečnou statečnost a odvahu ho včera prezident Václav Havel na Pražském hradě vyznamenal medailí Za hrdinství. Rostislav Šenk se tím ale cítí dotčen a tvrdí, že na záchraně lidí z vrtulníku se podílel někdo jiný: "Když jsem tam přiběhl, tak tam byl jeden pán v civilu už takových 50 metrů od helikoptéry a akorát se dostávali ven pan Remek s panem Cernanem, načež mne pan Remek požádal, jestli bych mu nepomohl, že už nemůže, abych pana Cernana uchopil. Tak jsem ho podepřel a odvedli jsme ho dál od helikoptéry. Načež ten civilista říká: Jsou tam lidi, vytáhněte lidi. Nejde mi o publicitu, jde mi jenom o to: když informace, tak objektivní, a ne zkreslený, že tam nějakej voják všechno vytáhl a zachránil, což je nesmysl."

Ministr Jaroslav Tvrdík však hovořil s oběma astronauty a věrohodnost tohota svědka zpochybňuje. "Je skutečností, že Šelong vystřelil do okna, vykopl je, vylezl ven, zjistil, kde je a zavolal pomoc," řekl Tvrdík. Šelong se pak vrátil do vraku a začal z něj pomáhat astronautovi. "V této chvíli se k němu připojil i pan Remek; jeho jednání je také potřeba velmi ocenit. Pomáhat začali i přihlížející občané. Já se domnívám, že svědek je jeden z nich," uvedl Tvrdík. Šelong byl podle něj celou dobu uvnitř vraku, pomáhal pasažérům ven, a tak jej tento svědek nemohl vidět.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme