Čtyři roky po útoku žhářů se otevře kostel v Gutech. Poslední dorazily zvony, nejtěžší má 290 kilogramů

Čtyři zvony až z polské Přemyšle dorazily v tomto týdnu do třineckých Gutů. Jde o poslední nezbytnou součást repliky tamního dřevěného kostela ze 16. století. Původní památka shořela v srpnu 2017 po žhářskému útoku. Repliku kostela plánuje biskupství zpřístupnit veřejnosti v neděli, necelé čtyři roky po požáru.

Audio Třinec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sešli jsme se tu kvůli zvonům, protože je přivezli. Vtáhneme je do kostela, aby došlo k posvěcení kostela i zvonů,“ vysvětlil pro Český rozhlas Ostrava jeden z brigádníků Januš Hečko. Společně se svými kolegy musí dovnitř do památky dostat zvony celkem čtyři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kostel v Gutech čekají poslední úpravy před otevřením. Poslechněte si reportáž

„Vím jenom, že ten nejtěžší má asi 250 kilo. Jsme domluvení, že nás bude alespoň osm farníků, abychom ho tam nějak dotáhli ručně,“ popsal.

Pomocí železných tyčí zvedlo osm dobrovolníků největší ze čtyř zvonů - zvon svatého Michaela - a přenesli jej do kostela. Tam už byl pro všechny zvony připravený před oltářem malý dřevěný stupínek, na který zvon opatrně položili.

Zvony z ušlechtilých kovů

„Ten je už připravený k vysvěcení,“ řekl kněz gutské farnosti Kaziemierz Płachta. „Není jen z jednoho kovu, je smíchaný z různých ušlechtilých kovů. Je tam mosaz, měď a jiné, které dohromady dělají zvon krásným nejen na pohled ale i na poslech,“ dodal.

Vypálení kostela v Gutech: Ústavní soud zamítl stížnost řidiče, který dostal osm let vězení

Číst článek

Płachta následně upřesnil, že největší zvon váží zhruba 290 kilogramů. Další, který je zasvěcený svatému Cyrilu a Metodějovi, má 220 kilo. K nim patří ještě dva menší zvony - svatého Antoníny a svatého Josefa.

„Do věže půjdou zvony po vysvěcení, ještě jim nebylo požehnáno, proto jsou tady připravené. V nejbližších dnech, někdy v příštím týdnu, už ale půjdou na svoje místo,“ popsal.

Nejen zvony, ale i celou repliku dřevěného kostela v Třinci-Gutech vysvětí biskupství už tuto neděli při slavnostní mši.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme