Na opravu kostela v zahradě Kinských se vybral již milion korun. Památkáři připravují rekonstrukci

Ve veřejné sbírce, kterou vyhlásil pražský magistrát na obnovu požárem zničeného kostela sv. Michala ze 17. století, lidé přispěli od jejího vyhlášení na začátku listopadu již více než milionem korun. Informoval o tom v úterý mluvčí Prahy Vít Hofman. Sbírka potrvá do 4. listopadu příštího roku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze shořel dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

Kostel sv. Michala v zahradě Kinských po požáru. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zbytky kostela v zahradě Kinských se nyní dokumentují, následně má vzniknout konstrukce chránící zachovalé části. Dřevěný kostel z větší části shořel letos 28. října.

Kostel byl v majetku Prahy, která také bude s využitím sbírky financovat jeho obnovu. „Do sbírky se zapojují drobní dárci, ale i tací, kteří přispívají desítky tisíc korun. Kvůli dopadům koronavirové krize budeme mít asi všichni do kapsy hlouběji, o to více si cením lidí, kteří se už nyní na obnově dřevěného kostela svatého Michaela podílejí, a všem moc děkuji,“ uvedla radní Prahy pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Požár zničil památkově chráněný dřevěný kostel v zahradě Kinských v Praze. Příčina zatím není známa

Číst článek

Cena zatím neznámá

Památkáři z Národního památkového ústavu podle Hofmana bezplatně vytvoří 3D scanning stávajícího stavu kostela, následovat bude jeho zakonzervování. V nejbližších týdnech se také uskuteční koordinační schůzka zástupců hlavního města s pravoslavným duchovním kostela, na které se bude řešit spolupráce či pomoc s pasportizací a obnovou interiéru. „V současnosti se nedá odhadnout, kolik bude celkově rekonstrukce stát,“ uvedl mluvčí.

Dřevěný kostel stál v zahradě Kinských od roku 1929, kdy byl do Prahy rozebraný přivezen z obce Velké Loučky u Mukačeva v tehdejší Podkarpatské Rusi, dnes na Ukrajině. Jednalo se o dar Rusínů svému tehdejšímu hlavnímu městu, Praze, jako jejich typické lidové stavby. Kostel byl součástí sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze.

Podobné požáry se odehrály již dříve, v srpnu 2017 shořel historický dřevěný kostel v Gutech na Frýdecko-Místecku ze 16. století, v dubnu 2002 pak plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové ze stejného období. V březnu 2014 shořela rovněž dřevěná chata Libušín na Pustevnách v Beskydech, kterou na sklonku 19. století navrhl Dušan Jurkovič.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme