Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře čeká oprava, má mu vrátit původní podobu

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou z roku 1722 se dočká oprav. Památka zapsaná v seznamu UNESCO by se měla přiblížit podobě, kterou jí dal architekt Jan Blažej Santini - Aichel. Celá rekonstrukce bude stát 45 milionů korun. I během oprav zůstane kostel otevřený pro veřejnost.

Žďár nad Sázavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi nejviditelnější změnou bude nová fasáda a okna v horní galerii kostela. Ta totiž dělníci při poslední rekonstrukci v roce 1922 částečně zazdili, barokní rámy se ale dochovaly. Farnost tak teď nechá okna snést, zrenovovat jejich kovový rám a doplní je vitráží. Tyto práce začnou v červenci. Ještě letos chce farnost začít i s restaurováním interiéru. „Budou se restaurovat sochy, nástěnné malby a vnitřní štukování," popisuje koordinátor oprav František Laštovička.

A vrátit by se do kostela měla i původní podlaha. Část původních dlaždic různých tvarů se v kostele dochovala, zbytek nahradil mramor. Restaurátoři teď řeší, z jakého materiálu byla vůbec vyrobena. Pokud by se restaurátorům podařilo obnovit i tuto podlahu poskládanou do geometrických tvarů, vypadal by podle Laštovičky kostel sv. Jana Nepomuckého skutečně tak, jako v době svého vzniku.

Kostel je na seznamu světových kulturních památek UNESCO. Výjimečný je už jen svoji polohou - je postavený na kopci nad areálem bývalého kláštera na okraji Žďáru nad Sázavou. V krajině je tedy velmi výrazný. Charakteristický je i ambit kolem kostela - tedy klenutá chodba s kapličkami, která sloužila poutníkům k průvodům a modlitbám.

S novým světlem pokaždé jiný

Celý kostel je postavený ve stylu tvz. barokní gotiky, architekt Jan Blažej Santini podle některých historiků tímto návrhem předběhl tehdejší vnímání architektury. Navíc - jak je u Santiniho staveb zvykem - kostel je plný symbolů a odkazů na mytologii sv. Jana Nepomuckého. Santini taky už tradičně velmi propracovaně využíval světlo, které často v určitou denní hodinu odhaluje skryté prvky interiéru kostela.

Na opravy získala farnost dotaci z evropského Integrovaného regionálního operačního programu, 43 z celkových 45 milionů korun. Ze stejného programu chce získat i další dotaci na opravu ambitu kolem kostela. Část peněz ale darovali i návštěvníci a přispělo i město Žďár nad Sázavou.

 

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme