Ve vzorcích půdy u skladu hmotných rezerv se objevily ropné látky. Znovu se budou kontrolovat studně

  • V polovině června povodně vyplavily sklady s naftou v Kostelci u Heřmanova Městce, které patří Správě státních hmotných rezerv. Proto správa tento týden nechala udělat odběry půdy. Ve středu se ukázalo, že ve dvou ze 45 vzorků jsou ropné látky.
  • „Kontaminovaný naplavený materiál bude odtěžen do 15. července,” napsal serveru iROZHLAS.cz předseda správy Pavel Švagr.
  • Podle starostky obce Evy Jirákové (Sdružení nezávislých kandidátů - Kostelec) půdu odveze ze soukromého pozemku dekontaminační firma.

Původní zpráva Kostelec u Heřmanova Městce Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bleskové povodně poškodily jeden ze zásobníků ve skladu nafty a leteckého petroleje Státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce. | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

„Máme výsledky testů půdy z okolí skladu. Ze 45 odebraných vzorků byla u dvou vzorků na jednom pozemku naměřena nadlimitní koncentrace (vzorky byly analyzovány v ukazateli C10 - C40),” napsal na dotaz redakce Švagr. Ve skladu zároveň podle něj pokračují práce na odstranění škod. V současnosti jde zejména o opravení silnice a technologií v tunelu.

‚Škoda v řádu milionů.‘ Přívalové deště vyplavily i sklad státních hmotných rezerv u Heřmanova Městce

Číst článek

Přívalové deště zasáhly Kostelec u Heřmanova Městce 15. června. Voda vyplavila i sklady s naftou a leteckým petrolejem, které patří Správě státních hmotných rezerv. V jedné z nádrží došlo k úniku nafty do jímky, ropné látky se dostaly do dešťové kanalizace, voda také poničila část areálu.

„Byly poškozeny koleje, utrhl se kus silnice. Do části tunelu, kde je podzemní nádrž, se dostala voda. Ta nádrž byla nazdvižena, a jak voda potom opadávala, tak bohužel došlo i k nějakému úniku nafty do jímky,“ popsal už dříve Švagr.

Obyvatelé měst poté nemohli několik dní používat studně a na místo musely dojet cisterny s pitnou vodou. O několik dní později ale testy ukázaly, že voda kontaminovaná není.

Starostka Kostelce Eva Jiráková přesto požádala správu hmotných rezerv o kontrolu deseti studní, které jsou nejblíž Podolskému potoku. „Byla to už původní domluva, že se udělají jedny testy na začátku a pak kontrolní, kdyby došlo k prosaku. Ale předpokládá se, že budou negativní. Je to pro klid duše,” řekla starostka.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme