Kostelka začne vyjednávat o podmínkách pronájmu gripenů

Do konce února by mohly být jasné podmínky pronájmu švédských stíhaček Jas 39-Gripen. Ministr obrany Miroslav Kostelka začne se švédskou vládou i výrobcem letadel jednat v nejbližší době. Čtrnáct nových strojů, které mají podle rozhodnutí vlády v budoucnu chránit náš vzdušný prostor, nahradí ruské stroje MiG-21. Podle odborné komise byla nabídka Švédska ve srovnání s ostatními nejkomplexnější a nejvýhodnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Důležitou roli sehrála skutečnost, že jsou gripeny úplně nové, zatímco stroje F-16 nabízené Belgií, Nizozemskem a Spojenými státy i letouny F-18 od Kanady mají za sebou 20 až 25 odlétaných roků, a proto by se jejich údržba prodražila. "Máte to podobně jako s auty; v případě že máte auto 10, 12, 15 roků staré, tak mnoho dílů na tom vozidle je opotřebovaných a je potřeba je vyměnit. Tím právě narůstají provozní náklady," vysvětluje předseda meziresortní komise Radek Novotný.

Desetiletý pronájem gripenů včetně nákladů na jejich provoz by měl ministerstvo obrany stát celkem 21 miliard korun. "Je v tom cena pronájmu, výcvik, prostředky pro výcvik, kompletní integrovaná logistická podpora, podpora dodavatele v České republice."

Podle ministra obrany Miroslava Kostelky by ale cena mohla být nakonec nižší. A to v případě, že se Švédskem uzavřeme dohodu pouze na pět let, nebo letadla vrátíme ještě před uplynutím desetileté lhůty.

Obě strany ale ještě musí dohodnout také náhradu škod pro případ havárie některé ze stíhaček. "Je to otázka kontraktačního jednání, jestli a jak tyto letouny třeba budou pojištěny, mimo bojové akce samozřejmě, protože pak by pojištění nešlo uplatnit, a jakým způsobem by byly řešeny příslušné náhrady."

Gripeny by mohly chránit náš vzdušný prostor od druhé poloviny roku 2005. České letectvo má už připravenou nadzvukovou letku, kde jsou jak piloti, tak technický personál. Protože jsou zvyklí na ruské migy, budou se muset učit všechno od začátku. "Letoun gripen je trošku vyšší generace než MiG-21, a samozřejmě my se na to připravujeme, posíláme lidi zatím do jazykových kurzů," dodává velitel vzdušných sil Ladislav Minařík.

Opozice s rozhodnutím vlády nesouhlasí. Stínový ministr obrany ODS Petr Nečas si myslí, že měl kabinet přihlédnout ke strategickým zájmům naší země. Podle komunistů bychom naopak měli mít úplně jiné priority než pořizování stíhaček.

Podrobnější informace k tématu najdete ZDE.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme