Kostelkovi se nepodařilo zlomit odpor obcí proti radaru

Ministr obrany Miroslav Kostelka s početným štábem vojenských expertů nezlomil odpor starostů dotčených obcí proti výstavbě páteřního radaru NATO u Sokolnic na Brněnsku. Hlavním argumentem odpůrců je fakt, že 26 metrů vysoká stavba bude vzdálena jen několik set metrů od Mohyly míru s ostatky vojáků padlých v bitvě u Slavkova. Nesouhlas vesnic znamená odklad výstavby vysílače.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kostelka

Miroslav Kostelka | Foto: Petra Mášová

Obce dokonce těsně před setkáním s ministrem podaly žalobu. Na celé Moravě ale podle ministerstva obrany neexistuje jiné místo, kde by radar mohl být umístěn. Ministerstvo tvrdí, že zařízení splňuje všechny hygienické i další normy. Je ochotno zadat i novou studii vlivu stavby na životní prostředí podle metodiky Evropské unie.

Ministr Kostelka se ale obává, že ani to obce nepřesvědčí. "Bohužel mají rozdílné mínění, rozdílné požadavky. Některým se nelíbí, jak ta koule má vypadat, některým se nelíbí, že je poblíž bojiště, takže mi se snažíme uspokojit ty požadavky tak, abychom z toho vyšli, Severoatlantická aliance i stát, v pořádku," uvedl ministr.

Podle ministerstva radar pietu bojiště a pohřebiště nijak nenaruší. Jiří Životský, starosta Sokolnic, v jejichž katastru má zařízení stát, ale těmto argumentům příliš nevěří. "Věc se nijak nezměnila, naopak si myslím, že se pro ministerstvo obrany zhoršila tím, že přiznali, že vybrali ze třinácti stanovišť pro ně to nejvhodnější a vůbec se nesnažili hledat další lokality," řekl.

V Česku by měla vzniknout tato moderní vojenská radiolokační stanoviště dvě, a to u Sokolnic na Brněnsku a Nepolis na Královéhradecku. První se měl stavět radar na Moravě. Po protestech se ale vše mění: začíná se u Nepolis a výstavba zařízení u Sokolnic se odkládá o rok. Pokud se ministerstvu nepodaří přesvědčit vedení obcí o svých argumentech do listopadu 2004, bude podle Kostelky zmařena důležitá investice za několik set milionů korun.

Radar by měl vzniknout v místech, kde od 50. let minulého století měla šest svých vysílačů sovětská armáda. Nové zařízení by mělo zajistit Česku a NATO dobrý přehled a bezpečí pro východní část země. Pokud by projekt neprošel, Česko by si podle vedení armády u svých partnerů z aliance utrhlo ostudu a nezbývalo by mu nic jiného, než u Sokolnic používat staré sovětské vysílače, které by se musely zrekonstruovat.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme