Kotle míří na pomoc mrznoucímu Hradci

V desítkách tisíc bytů na východě Čech po sobotní havárii opatovické elektrárny stále klesá teplota. Obyvatelé Hradce Králové by se ale brzy měli dočkat zlepšení. Z Prahy totiž do Hradce míří dva horkovodní kotle, které mají pomoci s vytápěním východočeského města. Do cíle ale kvůli problémům při nakládání dorazí o něco později, než se předpokládalo. První z nich by měl být na místě ještě v noci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárny Opatovice | Foto: ČTK/Albatros air | Zdroj: ČTK

Sutiny ze zřícené střechy kotelny opatovické elektrárny by měly být u dvou ze šesti kotlů odstraněny zítra. Oprava kotlů má pak skončit v sobotu. Teplo se však do měst dostane se zhruba jednodenním zpožděním. Vyplývá to ze sdělení elektrárny hradecké radnici. Elektrárna upozornila, že tento harmonogram postupu platí pro případ, že se na kotlích neobjeví skrytá vada.

Dva náhradní plynové horkovodní kotle o výkonu 17 megawattů posílá do nejhůře postiženého Hradce Králové Pražská elektrárenská společnost. Odborníci je umístí v areálu společnosti ZVU, kde je připojí na místní rozvodní síť.

Pětadvacet metrů dlouhá souprava měla po poledni vyrazit z Prahy po silnici na Hradec Králové. Kvůli komplikacím při nakládání ale nastalo několikahodinové zdržení. Pracovníci museli dokonce vybourat celou zadní stěnu modřanské výtopny, aby obří nádoby vůbec dostali ven z podniku.

Podle nejnovějších informací by celá souprava mohla z Prahy vyjet těsně před půlnocí. Českému rozhlasu to řekla mluvčí východočeské policejní správy Iva Marková. Její trasa povede přes Poděbrady, Přelouč, Pardubice a Opatovice až do Hradce Králové. Tam by mohla dorazit asi ve tři hodiny ráno. Poté se souprava otočí zpátky na Prahu pro druhý kotel.

Elektrárna sice podle mluvčího Pavla Hypiuse předpokládá, že teplo bude dodávat ze samotné elektrárny dříve, než zprovozní záložní kotle v Hradci Králové, ale i při výpadku jednoho ze znovuzprovozněných kotlů mohou zaskočit. Předpokládá se, že teplo dovezené kotle vyrobí už v sobotu, zpoždění ale mluvčí nevylučuje.

Po čtyřech dnech zimy se zavlažily radiátory v další části Hradce Králové. Teplo vyrobila záložní teplárna v Pardubicích a přes noc jej nashromáždila v horkovodu z Opatovic do Hradce Králové. Dodávka však neměla ještě takový efekt, protože po delší odstávce bylo temperování ovlivněno vychladlým nosným médiem.

Oteplení by již dnes měli pocítit obyvatelé hradeckých lokalit Na Střezině, Orlická kotlina, Slezské předměstí jih a sever, Pospíšilova třída a Třída slovenského národního povstání. Zítra se pak dočkají tepla lidé na Moravském a Slezském předměstí.

Kritická situace s teplem se po sobotní havárii v opatovické elektrárně dotýká asi 200 tisíc lidí v pardubicko-hradecké aglomeraci. Příznivější situace je v Pardubicích, které vedle záložního zdroje z Opatovic ještě zásobuje podniková teplárna chemičky Synthesia. V Hradci Králové žádný záložní zdroj není a v nevytápěných bytech teplota klesá k 15 stupňům.

Východočeská energetika nabízí lidem postiženým havárií v Opatovické elektrárně výhodnější sazby. Mnoho obyvatel Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi totiž topí pomocí přímotopů a zejména starší typy těchto přístrojů mají velkou spotřebu energie. "Budeme se snažit přispět lidem, kteří normálně přímotopy neužívají a používají sazbu D1 pro vyloženě malou sazbu elektřiny. V případě, že přepočtem zjistíme, že by pro ně bylo výhodnější být v sazbě D2, tak jim krátkodobě umožníme výhodnější odběr elektřiny na období, kdy budou postiženi nedodávkou tepla," uvedla mluvčí firmy Zlata Pávová.

Havárii způsobil pád střechy na kotelnu elektrárny, při němž bylo poškozeno všech šest kotlů na výrobu teplé vody. Proč k tomu došlo, to objasní až odborné posudky. Ty mají být hotovy během několika týdnů. Podle hrubého odhadu vznikla při havárii škoda do 100 miliónů korun. Policie také šetří, zda nedošlo k trestnému činu obecného ohrožení.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme