Ministr Staněk zrušil památkovou ochranu Kotvy. Majitel chce pražský obchodní dům rekonstruovat

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD zrušil prohlášení obchodního domu Kotva za kulturní památku. Informovala o tom mluvčí resortu Martha Häckl. Podle úřadu tak učinil proto, že během řízení, které o přidělení památkové ochrany rozhoduje, se změnil vlastník domu. Ministerstvo o změně neinformoval původní ani nový vlastník. Budovou se tak nyní opět zabývají památkáři resortu. Majitel chce obchodní dům rekonstruovat.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:54 2. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodní dům Kotva | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Ministr kultury Antonín Staněk jako odvolací orgán věc vrátil ministerským památkářům, ti by podle mluvčí resortu Marthy Häckl měli rozhodnout brzy. Ministr později na twitteru uvedl, že rozhodnutí je formálního charakteru. „Předběžná památková ochrana před poškozením nebo zničením trvá!,“ uvedl dále Staněk. 

Více skla i změna tvaru. Podívejte se, jak má po rekonstrukci vypadat pražský obchodní dům Máj

Číst článek

V to doufají i vnoučata architektů Machoninových, podle jejichž návrhu byla Kotva postavena. „Upřímně doufáme, že zrušení památkové ochrany je opravdu procesuální záležitostí, jak tvrdí mluvčí Ministerstva kultury, a že se v brzké době dočkáme zaslouženého prohlášení OD Kotva za památku,“ okomentovali situaci Marie a Jan Kordovských.

„V průběhu prvoinstančního řízení se změnil vlastník – předešlý vlastník opomněl svoji zákonnou povinnost informovat ministerstvo o změně vlastnictví. Nový vlastník si zvolil stejného zástupce v řízení jako předešlý, ale ani tento zástupce nesdělil, že již zastupuje jiného vlastníka,“ uvedlo ministerstvo.

Nový vlastník, kterým je nyní Pražská správa nemovitostí miliardáře Václava Skaly, poté podal rozklad proti rozhodnutí, aby byla Kotva památkou s tím, že byl opomenut. „Ačkoli jeho zástupce činil úkony v řízení, nebylo však zřejmé, koho zastupuje,“ tvrdí úřad.

Ministr proto rozhodnutí svého památkového odboru zrušil z toho důvodu, aby se předešlo potenciální procesní chybě, a věc znovu otevřel. Podle Kordovských ale ministr „upřednostňuje ekonomické zájmy majitele stavby, místo její výjimečné architektonické hodnoty“.

Řízení se chýlí ke konci

„Řízení od té doby pokračuje, proběhly úkony dané správním řádem a v brzké době očekáváme vydání prvoinstančního rozhodnutí,“ uvedla Häckl.

Přesný postup objasnil ve vysílání Radiožurnálu náměstek ministra kultury Vlastimil Ouroda. „Je potřeba to upřesnit, protože památková ochrana ještě nenastala. Po prvoinstančním rozhodnutí odboru památkové péče ministerstva podal současný vlastník rozklad s tím, že byl opomenut,“ řekl náměstek.

„Současné rozhodnutí pana ministra je pouze o procesní stránce, kdy vrátil odboru rozhodnutí k novému řízení. A to řízení už se chýlí ke svému závěru,“ uvedl. Jaký tento závěr bude, odmítl sdělit s vysvětlením, že není možné předjímat. 

Veledíla brutalismu v ohrožení. Na seznamu je i karlovarský hotel Thermal

Číst článek

Nový majitel Kotvy také minulý týden oznámil, že Kotvu čeká zhruba roční rekonstrukce za cenu v řádu miliard korun. Pražská správa nemovitostí také uvedla, že je během přestavby Kotvy otevřena dalším investorům.

Ředitel pražského územního pracoviště Národního památkového ústavu Ondřej Šefců řekl, že ústav s podmínkami přestavbu schválil.

Výhrady podle něj byly k některým zásahům do dispozičního členění, bourání stropů, výměně obvodového pláště a k reklamním prvkům v parteru.

Závazné stanovisko potřebné pro získání povolení ale vydává památkový odbor magistrátu.

Podle zákona musí majitel až do rozhodnutí chránit nemovitost před poškozením a zničením a také oznámit ministerstvu zamýšlenou či uskutečněnou změnu vlastnictví, správy nebo užívání věci. V podstatě se musí o objekt, který může potenciálně vykazovat památkové hodnoty, starat jako o památku.

O Kotvě

Památkový odbor ministerstva kultury se posuzováním toho, zda se má Kotva stát památkou, zabýval od září 2016. Loni ji za památku prohlásil. Řízení se konalo již podruhé, při prvním podnětu z roku 2007 pamítkou prohlášena Kotva nebyla.

ŽIVĚ: Dělníci rozebírají Transgas. Sledujte demolici detailně z kamery na střeše Českého rozhlasu

Číst článek

Kotva byla postavena podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových v letech 1970 až 1975 a je považována za jednu z nejzajímavějších československých budov sedmdesátých let.

Její půdorys připomíná včelí plástev a tvoří ho několik do sebe zaklesnutých šestihranů.

Podobně jako jiné tradiční obchodní domy ale od devadesátých let začala kvůli novým nákupním centrům trpět relativním nezájmem nakupujících i nájemců navzdory lukrativnímu umístění v centru metropole.

V devadesátých letech připadly akcie Kotvy v kuponové privatizaci později vytunelovanému fondu Trend, k jehož zakladatelům tehdy patřil podnikatel Skala. V roce 2005 Kotvu získala irská skupina Markland. Od ní objekt koupila Pražská správa nemovitostí v roce 2016 v tendru organizovaném irskou státní konsolidační agenturou NAMA údajně za cenu přes 80 milionů eur, tehdy asi 2,2 miliardy korun.

pkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme