Koudelka, Jiřičná nebo Pánek. Předseda Senátu předal 15 českým osobnostem stříbrné medaile

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v senátu získaly stříbrnou medaili. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman, který Koudelku už šestkrát odmítl jmenovat do hodnosti generála, návrhu na Medaili Za Zásluhy zřejmě nevyhoví | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vystrčil označil v úvodním projevu za symbolické, že se medaile předávají na svátek svatého Václava.

„I naši laureáti jsou lidmi, kteří významně přispívají k tomu, aby byl náš národ hrdým, sebevědomým a aby nezapomínal na své kořeny,“ řekl.

Všichni ocenění lidé mají podle předsedy Senátu tři vlastnosti, které je spojují, a to statečnost, schopnost být příkladem a vzorem a pevnost charakteru, postojů a idejí.

Za oceněné vystoupila bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, podle níž je spojuje to, že konají své dílo opravdově, s plným nasazením, s úctou k lidem a s láskou k zemi. Vyzdvihla také horní komoru. „Senát je ústavní pojistkou i pojistkou našeho geopolitického směřování,“ zdůraznila.

Ocenění Koudelky

Koudelka, který navzdory výhradám z Hradu stále vede civilní kontrarozvědku, byl letos Sněmovnou nominován na Medaili Za zásluhy.

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v souladu se zákonem, konstatovala sněmovní komise

Číst článek

Prezident Miloš Zeman, který Koudelku už šestkrát odmítl jmenovat do hodnosti generála, návrhu zřejmě nevyhoví.

Senát mimo jiné uvedl, že Koudelka pravidelně upozorňuje na nebezpečí postsovětské interpretace dějin a varuje před bezpečnostními hrozbami ze strany Ruska a Číny.

Koudelkovi skončil v polovině srpna řádný mandát ředitele BIS. Vláda ho pak pověřila dalším řízením civilní kontrarozvědky. Nového ředitele by měl vybrat až kabinet, který vznikne na základě výsledků říjnových sněmovních voleb. Prezident Zeman Koudelku kritizuje dlouhodobě.

Jiřičný, Suchý, Fridrichová

Světově uznávaná architektka a designérka Jiřičná se v Česku zapsala mimo jiné novou oranžerií v Královské zahradě Pražského hradu nebo Kongresový a univerzitním centrem v Zlíně.

Suchý byl spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Semaforu, kromě bohaté písňové tvorby je spoluautorem mnoha komedií, kabaretů a muzikálů.

Stavitel mostů mezi Německem a Českem. Spisovatel Rudiš dostane od prezidenta Steinmeiera záslužný řád

Číst článek

Medaile dostali také bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, psycholog Jaroslav Šturma a in memoriam nedávno zesnulá lékařka a ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Milena Černá.

Mezi oceněné patří rovněž astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar, televizní moderátorka Nora Fridrichová, která se věnuje humanitární činnosti, nebo Marta Neužilová z organizace Ukrývané dítě, která sdružuje Židy, kteří druhou světovou válku prožili v úkrytech.

Medaile obdrželi rovněž katolický teolog a církevní historik Tomáš Petráček, akademický sochař Petr Váňa, historikové umění a ředitelé Muzea umění v Olomouci Pavel a Ondřej Zatloukalovi a tanečník Kristián Mensa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme