'Koupené loutky.' Zeman v televizi komentoval protikandidáty. Dřív přitom uvedl, že to nebude dělat

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek večer vyjádřil k několika svým protikandidátům v prezidentské volbě. Na otázku při rozhovoru na televizi Barrandov k bývalému premiérovi a někdejšímu šéfovi ODS Mirku Topolánkovi například poukázal na to, že Topolánkův bývalý poradce Marek Dalík nedávno nastoupil do vězení. Další uchazeče o místo prezidenta si podle Zemana koupili miliardáři.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Prezident dříve opakovaně uvedl, že se ke svým soupeřům ve volbách nebude vyjadřovat. Ve čtvrtek večer ale v rozhovoru pro televizi Barrandov některé z nich okomentoval.

„Zcela bez souvislosti s touto kandidaturou konstatuji, že před několika málo dny nastoupil do vězení Marek Dalík," řekl Zeman v televizi. Dalík si od pondělka odpykává zbytek pětiletého trestu vězení za podvod při nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu v době, kdy byl Topolánek premiérem. Topolánek záměr kandidovat ohlásil v neděli, potřebných deset senátorských podpisů pro to později získal.

Bartík je svi*ě, řekl prezident Zeman. Na brněnském politikovi chce vysoudit omluvu a pět milionů

Číst článek

Podle moderátora pořadu v televizi Barrandov a jejího majitele Jaromíra Soukupa je Topolánek kandidátem, kterého si koupil miliardář Daniel Křetínský. „Byl tam ještě jeden miliardář, který si koupil pana Kulhánka, tedy s prominutím koupil," doplnil Zeman. Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek kandiduje na prezidenta s podporou 23 poslanců, a to za obnovenou ODA, za kterou stojí miliardář Pavel Sehnal.

'Koupené loutky'

Podle Zemana budou o takových uchazečích o místo prezidenta lidé vědět, že jsou koupené loutky. „Kdo se dá koupit, nemá kandidovat na prezidenta.  Ať kandiduje na obecního radního, tam to tolik nevadí," řekl prezident. Zdůraznil, že jeho si nikdo nekoupil a miliardářem také není.

Zeman, který pro svou kandidaturu získal víc než 113 000 podpisů občanů, se ve čtvrtek vyslovil pro odstranění možnosti usilovat o funkci prezidenta s podporou poslanců nebo senátorů. „Je to relikt parlamentní volby prezidenta," řekl.

„Když nedokážete najít 50 000 podporovatelů, tak chcete vyhrát prezidentské volby?" zeptal se s poukazem na to, že v Česku je zhruba 8,5 milionu lidí s volebním právem. Prezidentskou kandidaturu je možné podat s minimálně 50 000 podpisy občanů, nebo 20 podpisy poslanců, případně deseti podpisy senátorů.

Do prezidentských voleb se přihlásilo 19 kandidátů, uzávěrka přihlášek byla v úterý v 16:00. S podpisy od občanů vedle Zemana usiluje o funkci hlavy státu ještě bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař a podnikatel Michal Horáček a Čechoameričan Josef Toman. Volby se uskuteční v lednu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme