Koupí bílých pastelek na ulicích mohli lidé pomoci nevidomým

V ulicích mnoha českých i moravských měst jsme mohli potkat studenty a dobrovolníky, kteří prodávají bílé pastelky. Cílem charitativní akce je pomoc nevidomým a slabozrakým a také přiblížení světa těchto lidí široké veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vodíci pejsek odpočívá

vodíci pejsek odpočívá | Foto: Jan Profous

„My máme bílé pastelky a takové bločky a oni nám dávají do kasičky 20 korun. Někteří přidají i víc, někteří zase projdou a ignorují. Ze začátku jsme se styděly,“ prozradila studentka Adéla Maříková.

I přes vytrvalý déšť se lidé s prodejci bílých pastelek zastavovali na ulicích nebo přicházeli do stánku na pražském Václavském náměstí. Jeden muž tady koupil hned tři pastelky a tři bločky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Herget natáčel s prodejci i kupci bílých pastelek v Praze

„Když jsem jel ráno do práce, slyšel jsem reklamní spot na rádiu. Jel jsem po Václaváku a vidím Bílou pastelku, tak jsem zaparkoval a šel jsem sem. Proč tři? Mám ještě dva kolegy v práci, tak jim chci udělat radost,“ vysvětluje.

Ve stánku ho také zaujaly předměty, které patří k běžnému životu nevidomých – slepecké hole, stroj píšící Braillovým písmem nebo přístroj, který poznává barvy. Vyzkoušel si pak i sadu speciálně upravených brýlí, které simulují postižení zraku:

„To je velmi, velmi hustá mlha. Ve tmavších brýlích vidím jen obrysy prstů z 20 centimetrů.“ U červeno-oranžových brýlí, které slouží ke zvýšení kontrastu, si pochvaluje kvalitnější vidění.

Loni lidé darovali Bílé pastelce 2 208 000 korun, které se pak využily na nákup pomůcek a na financování různých vzdělávacích programů a služeb. Důležitá je výuka lidí, kteří přišli v průběhu života o zrak nebo se jim zrak výrazně zhoršil, k sebeobslužným činnostem v domácnosti a v běžném životě.

Slepecký psací stroj | Foto: Andrea Kratinová

„Potom provozujeme středisko výcviku vodicích psů, což není levná záležitost, dále to jsou speciální počítačové programy, které usnadní nevidomým běžnou komunikaci,“ upřesňuje prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Josef Stiborský.

Z peněz získaných prodejem bílých pastelek se také kupují drobné pomůcky do domácnosti. Třeba jehla, do které i nevidomý dokáže snadno navléct nit, nebo přístroj, který hlídá hladinu vody ve sklenici tak, aby se nepřelila.

Jan Herget, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme