Kouření není zlozvyk, ale nemoc

Miliony kuřáků po celém světě měli ve čtvrtek opět šanci dokázat, že svému zlozvyku ještě úplně nepropadli. K odložení cigarety je vyzývají lékaři při příležitosti Mezinárodního nekuřáckého dne, který připadá vždy na třetí listopadový čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hospodě | Foto: Jan Rosenauer

Kardiovaskulární choroby, chronické obstruktivní plicní onemocnění a rakovina plic - to jsou tři nejčastější příčiny smrti kuřáků. Víte, že kouření není zlozvyk, ale nemoc? "Má svoji diagnózu F 17, je to vlastně závislost na nikotinu která se srovnává se závislostí na drogách," říká Alice Zímová z ústecké poradny pro léčbu závislostí.

Snad nejhůř jsou na tom malé děti, které musejí žít v prostředí, kde rodiče kouří. Podle Ludmily Sattranové z českobudějovické Poradny pro odvykání kouření, jsou častěji nemocné. "Může se u nich objevit i syndrom náhlého úmrtí kojence, kdy večer dám zdravé dítě spát, ráno se probudím a ono nedýchá."

Češi jsou ke kouření velmi tolerantní. Sněmovna letos po dlouhých debatách a odkladech schválila protikuřácký zákon, který ale podle kritiků současná omezení spíše zmírňuje. Lidovečtí poslanci chtěli úplně zakázat kouření v místech, kde se prodává jídlo a nápoje, ale vláda včera měla k návrhu výhrady. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha lidovecký návrh je příliš militantní a problém kouření v Česku neřeší: "Myslím si, že je to směšné. Nemá to účinek na to, aby menší počet lidí kouřil. Myslím, že je to šikana obyvatel."

V zemích západní Evropy už pochopili, že moderní je nekouřit. V Irsku, v Norsku a v Itálii už zákaz kouření restauracích, barech, hospodách nebo na diskotékách platí.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme