Lidé si zvykají na protikuřácký zákon. Policisté vloni evidovali o polovinu méně prohřešků

Pokuty za zhruba čtvrt milionu korun už uložili hygienici v souvislosti s tzv. protikuřáckým zákonem. Nejvíc prohřešků zjistili ve Středočeském a Ústeckém kraji, a to víc než třicet. Naopak žádné porušení zákona neevidují na Plzeňsku a Pardubicku. Pokuty ale rozdávají i policisté – zejména těm, kteří zákaz kouření poruší třeba v prostorách zoo, dětských hřišť nebo zastávek MHD. Od loňského června jich jen v Praze uložili dva a půl tisíce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé si dávají stále větší pozor, kde si cigaretu zapálí (ilustrační foto) | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

„Tak snažím se nestát přímo pod zastávkou,“ popsal Českému rozhlasu PLUS pan Lukáš, proč kouří několik metrů od rušné zastávky.

To, že se Češi snaží dodržovat zákaz kouření v prostoru zastávek a nástupišť dokazují i čísla městské policie. Jen v Praze loni oproti předchozímu roku klesl počet evidovaných přestupků skoro o polovinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek o kouření

„Za rok 2016 celkem strážníci v metropoli odhalili 15 246 přestupků, které se týkaly kouření v místech zákazu. Za rok 2017 to bylo jen 9 143,“ říká vedoucí Kanceláře ředitele pražské městské policie Irena Seifertová.

Za porušení zákazu kouření rozdali strážníci v hlavním městě přes 3300 pokut za celkem víc než 940 tisíc korun. Průměrně tak jeden hříšník zaplatil necelé tři stovky. Pokuta přitom podle zákona může dosáhnout až pěti tisíc. Dostat ji mohl i pan Tomáš, který si krátil čas při čekání na tramvaj cigaretou, „No, já na zastávce nejsem – no,“ odpověděl.

Kde končí zastávka?

Co ještě zastávka je – a co není – kuřáci často netuší. V zákoně je prostor ale přesně vymezený.        

„Nástupiště, pokud není vymezeno jiným viditelným způsobem, jako je například tramvajový ostrůvek, je prostor o šířce pěti metrů a délce třiceti metrů před označníkem zastávky a pět metrů za označníkem zastávky ve směru jízdy,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Znovu kouřit v některých restauracích? Vláda v demisi odmítla poslanecký návrh na zmírnění zákona

Číst článek

Proč je kouření na zastávkách pro cestující rizikové vysvětlil už dřív adiktolog Adam Kulhánek: „Když si kuřák dá cigaretu na zastávce a okolo jsou další cestující, tak ti vdechují stovky škodlivých jedovatých látek, byť jsou v menší koncentraci než u samotného kuřáka. Mezi tou stovkou je i 70 prokazatelných karcinogenů – tedy látek, o kterých víme, že způsobují rakovinu.“

Pokuty se od června loňského roku nerozdávají jen venku, ale také uvnitř – v restauracích, hospodách a barech. Hygienici v souvislosti s dodržováním protikuřáckého zákona do teď udělili víc než stovku pokut za zhruba 250 tisíc korun. Nejčastěji ve Středočeském a Ústeckém kraji.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme