Kouření výrazně zhoršuje deprese, potvrdil unikátní český výzkum

Nejnovější český výzkum potvrdil, že kouření výrazně zhoršuje deprese. Pokud se však pacient s depresemi vyléčí ze závislosti na nikotinu, může to způsobit stejný pokrok jako léčba antidepresivy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření

Kouření | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Většina kuřáků trpících depresemi sáhne pro cigaretu vždy, když se jim zhorší nálada. Tím si však svou depresi ještě více zhorší. „Hladina dopaminu se krátkodobě zvýší, poté však klesne na o dost nižší úroveň, než byla ta původní,“ řekla MUDr. Lenka Štěpánková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Dodává také, že kondice mozku u kuřáků je horší, protože kvůli kouření se hůře dělí neurony a synapse. To má za následek, že člověk se pak hůře vyrovnává se stresem a psychickými problémy.

Kvůli své závislosti na nikotinu musejí brát pacienti trpící depresemi také větší množství psychofarmak, protože ty hůře účinkují. Dobrou zprávou však je, že léky na léčbu závislosti na kouření žádným způsobem neovlivňují léčbu depresí.

Unikátní výzkum

Z výzkumu také vyplynulo, že mezi pacienty s depresí je v České republice 80 % kuřáků a 26 % pacientů z Centra pro závislé na tabáku má nějakou psychiatrickou diagnózu. Z toho jasně vyplývá, že kuřáci budou spíše trpět depresemi a lidé s depresemi začnou spíše kouřit. Proto by tito pacienti pro zlepšení svého zdravotního stavu měli přestat kouřit.

Je však nutné konstatovat, že pacienti s depresí se daleko hůře zbavují závislosti na tabáku. Nejhorší úspěšnost byla při výzkumu u skupiny pacientů se středně těžkými až těžkými depresemi. Pouze 26 % z nich přestalo kouřit.

Výzkumů, které zkoumaly vztah mezi kouřením a depresemi, bylo již mnoho. Ten český byl však v něčem unikátní. „Jsme asi první na světě, kdo podrobně zmapoval skóre depresivních příznaků před léčbou a poté je porovnal s daty po roční abstinenci,“ řekla profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.

Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme