Kovanda získal prestižní post v EU

Karel Kovanda je dalším Čechem, který obsadí vysokou pozici v Evropské unii. Dnes byl náš dosavadní velvyslanec při NATO jmenován na post zástupce generálního ředitele pro zahraniční vztahy v Evropské komisi. Kovanda byl nejlepší ve výběrovém řízení. V něm o prestižní post soupeřila zhruba stovka adeptů, přičemž většina z nich se rekrutovala z řad špičkových diplomatů z nových členských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Kovanda

Karel Kovanda | Foto: U.S.Consulate General in Leipzig

Karel Kovanda ve finále svedl souboj se dvěma Poláky - náměstkem ministra zahraničí Janem Truszczynskim a polským velvyslancem při EU Markem Grelou. Z této trojice nakonec vybrala komisařka Benita Ferrero-Waldnerová českého uchazeče.

Co bude patřit mezi Kovandovy kompetence, vysvětlila dnes mluvčí komise Francoise Le Bail. "Bude mít na starosti kromě jiného vztahy se Severní Amerikou, Japonskem, Austrálií a Novým Zélandem, což je jistě důležité."

Zatím se neví, kdy Karel Kovanda opustí funkci velvyslance při NATO. Spekuluje se o tom, že v centrále aliance ho zřejmě nahradí dosavadní český ambasador v Londýně Štefan Füle.

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme