Kovářová představí tabulky pro výpočet alimentů

Alimenty mají být pro srovnatelné případy stejné v každém okrese. To je novinka, se kterou pro výpočet výživného přišla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Dnes představí definitivní verzi metodické pomůcky pro soudce, která by měla výpočet alimentů sjednotit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniela Kovářová - ministryně spravedlnosti ČR. | Foto: Tomáš Adamec

Dítěti má být umožněno podílet se na životní úrovni rodiče. To je hlavní myšlenka, ze které standardizace výpočtu alimentů vychází. Při jeho tvorbě se tým ministryně Kovářové inspiroval rakouským modelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výpočtu alimentů mluvila v Ranním interview Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Výše výživného by se měla odvíjet od věku dítěte. Čím starší, tím větší podíl by rodič ze svého příjmu na alimentech zaplatil. U vysokoškoláka by to mohla být až pětina příjmu. "Rozmezí je od 11 procent na úplně nejmenší narozené dítě až po 25 procent pro nejstarší dítě," upřesnila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Tabulka pro výpočet alimentů není pro soudce závazná. Podle ministryně ji už ale mnoho lidí a soudců aktivně využívá: „Z praxe už víme, že manželé přicházejí k soudu a říkají, soude prosím určete nám výživné podle tabulek nebo předkládají dohody ke schválení s tím, že výživné v dohodách už je vypočtené podle tabulek. Takže můj pocit je takový, že už tabulky platí.“

Řešit se bude i problém se zjišťováním příjmů

Podle Kovářové tímto končí první etapa projektu, který by měl trvat dva roky. „Druhá etapa bude řešit velký problém s vyměřováním výživného nebo se zjišťováním příjmů rodičů za situace, kdy jejich příjmy nejsou úplně jasné a nemají příjem jenom z pracovního poměru. Teď bude pokračovat práce, kterou započala moje pracovní komise, a doufám, že se v dohledné době dobereme konkrétního výsledku,“ dodává ministryně spravedlnosti.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme