Kožený se obrátil na Evropský soud pro lidská práva

Bývalý šéf Harvardských investičních fondů Viktor Kožený se obrátil na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku kvůli obvinění z podvodu, které proti němu bylo v létě vzneseno v Česku. Kožený je spolu s bývalým předsedou představenstva Harvardského průmyslového holdingu Borisem Vostrým stíhán jako uprchlý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stíhání V. Koženého | Foto: Jan Rosenauer

Kožený chce, aby evropský soud jeho stíhání v tuzemsku zastavil. Podle některých právníků se ale případem evropský soud vůbec nebude zabývat, pokud Kožený zcela nevyčerpal všechny možné opravné prostředky v Česku.

Finančník žijící s irským pasem na Bahamách proti obvinění podal stížnost, kterou zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství. Dalším možným opravným prostředkem je ústavní stížnost - tu ale Kožený podle dostupných informací zatím nepodal.

To, že je společně s Borisem Vostrým stíhán jako uprchlý, umožňuje policii účinněji pokračovat ve vyšetřování. Mimo jiné mohou být souzeni v nepřítomnosti. Kožený ale tvrdí, že nemůže být považován za uprchlého, protože je všeobecně známo, že se už 10 let zdržuje na Bahamách, kde má trvalé bydliště. Podle našich úřadů však lze za uprchlého považovat i takového člověka. Dva roky mu totiž nebylo možné doručit obvinění.

Policie Koženého a Vostrého podezírá z toho, že z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice vyvedli asi 11 a půl miliardy korun, což vedlo k likvidaci Harvardského průmyslového holdingu.

Ve Spojených státech byl Viktor Kožený minulý týden obviněn ze zpronevěry 182 milionů dolarů z 15 investičních fondů.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme