Kožešinové farmy či nemocenská. Poslanci si na úterní schůzi naplánovali rekordních 342 bodů

Schůze Poslanecké sněmovny, která začíná v úterý, bude mít 342 jednacích bodů. Takový počet témat ještě žádná schůze neměla. Poslanci ale nejspíš všechny body ani nestihnou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto)

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Sněmovna by měla například hlasovat o vyšší nemocenské při delší nemoci. Teď dostávají zaměstnanci z pojištění od 15. dne nemoci 60 procent mzdy, nově by od 31. dne nemoci se měla dávka zvýšit na 66 procent platu a po více než dvou měsících nemoci až na 72 procent.

Poslanci by měli řešit i zákaz kožešinových farem. Především to, jestli bude zákon stanovovat nějaké výjimky. Ministerstvo zemědělství prosazuje návrh, aby nemusely skončit farmy věnující se například chovu lišek nebo norků, které by splňovaly podmínky programu WelFur o životních podmínkách chovaných zvířat. Česko by ale v takovém případě bylo zřejmě jediným státem, kde by taková výjimka platila.

Poslanci budou chodit do práce kolem klece. Aktivisté v ní agitují za zákaz kožešinových farem

Číst článek

Dolní komora by navíc měla řešit i vydání komunisty Jaroslava Borky a Josefa Novotného za ČSSD k trestnímu stíhání. Policie je chce obvinit v dotační kauze ROP Severozápad.

Současná vládní krize by jednání sněmovny ovlivnit neměla. Poslanecké kluby se zatím tváří tak, že schvalovat se ve sněmovně bude dál a to bez ohledu na to, co se děje mezi jednotlivými vládními činiteli.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák tvrdí, že vládní návrhy jsou v takové podobě, na které se koaliční strany shodly, a ani současné rozpory by tak jejich projednávání neměly ovlivnit. A podobně se vyjádřil i Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO. Podle něj vládní koalice má zájem na tom, aby sněmovna dál fungovala a schvalovala zákony.

Je téměř nereálné, aby se poslancům podařilo projednat všechny naplánované body. Při poslední řádné schůzi v dubnu stihli poslanci z necelých tří set bodů projednat 63. To znamená, že v ohrožení jsou i některé zákony, které chtěly vládní strany prosadit a do podzimních voleb to nejspíš nestihnou.

Chceme stíhat dva poslance, potvrdilo zastupitelství. Žádá o vydání Borky a Novotného

Číst článek

Už teď je velmi pravděpodobné, že se nepodaří schválit zákon o sociálním bydlení. Vládní strany se k jeho přijetí zavázaly v koaliční dohodě i v programu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ho označil za jednu z priorit kabinetu. Poslanci ale ještě nedokončili ani první čtení, protože s předlohou má problém opozice a kritika přicházela také z ministerstva pro místní rozvoj.

Sklenák pak pokládá za klíčový zákoník práce, o kterém se debatovalo hlavně v souvislosti s novou úpravou práce z domova. Zákoník práce je před druhým čtením, kdy je možné podávat pozměňovací návrhy. Třeba novela o sociálním bydlení a zálohovém výživném je v úvodním kole.

Do konce funkčního období už nemají poslanci příliš času. Řádné schůzce budou ještě minimálně dvě - na přelomu června a července a pak až v září. Poslanci ale mají možnost svolat ještě mimořádné schůze.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme