Policie obvinila 18 lidí z krácení daní. Škoda se vyšplhala na 1,4 miliardy, spis má desítky tisíc stran

Policejní tým Daňová Kobra navrhl obžalovat 18 lidí z krácení daní v souvislosti s obchodováním s naftou a benzinem. Tři z nich jsou cizinci. Podle vyšetřovatelů způsobili škodu 1,4 miliardy korun. Obviněným hrozí až deset let vězení. Spis má celkem přes 40 tisíc stran.

Praha (Aktualizováno: 11:44 8. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Obvinění podle policie nakupovali od poloviny června 2010 do začátku května 2011 pohonné hmoty v Rakousku a v Německu. Z obchodů ale neodváděli DPH. K dovozu byly podle policistů postupně využity tři české obchodní korporace.

Po zásahu policejní inspekce je deset obviněných, mimo jiné z krácení daní

Číst článek

„Výnos z daňové trestné činnosti pak měl být sofistikovaným způsobem vyváděn předstíranými právními vztahy s dalšími firmami - 16 českých, jedna slovenská a jedna obchodní společnost registrovaná v USA," uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Ze zahraničí bylo podle vyšetřovatelů nezdaněně pořízeno asi 276 milionů litrů nafty a benzinu. „V přepočtu na automobilové cisterny o objemu 30 tisíc litrů se jedná o 9187 cisteren za necelých 11 měsíců, tedy více než 800 cisteren měsíčně," upozornil Ibehej.

Podle závěru kriminalistů byla Česku způsobena škoda v celkové výši zhruba 1,4 miliardy korun. V případě pravomocného odsouzení hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody až na 10 let.

O případném podání obžaloby nyní rozhodně pražské vrchní státní zastupitelství. „Spisový materiál předaný na Vrchní státní zastupitelství v Praze se skládá z více než 11 tisíc stran základního spisu a téměř 31 tisíc stran příloh," uzavřel Ibehej.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme