Přibývá krádeží nafty. Častým cílem zlodějů jsou traktory, kombajny a stroje na stavbách

Přes čtyři desítky krádeží pohonných hmot už letos evidují policisté na území Jihočeského kraje. Je to zhruba o třetinu víc než za celý loňský rok. Kriminalisté se shodují, že za nárůst můžou vysoké ceny paliv, hlavně nafty. Častým cílem zlodějů jsou například traktory a nákladní auta v areálech zemědělských družstev.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Traktor

Traktor | Zdroj: Unsplash | CC0 1.0

„Oni si nedělají žádné extra násilí, prostřihnou plot, vytipují si traktory, nákladní auta, prohlédnou, kde je nafta. Pak se dostanou do nádrží a čerpají naftu do barelů,“ popisuje Václav Jungvirt, předseda Zemědělského družstva Brloh, které se s těmito krádežemi setkalo v nedávné době hned několikrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více případů krádeží pohonných hmot evidují policisté, zjistil Matěj Vodička

Družstvo kvůli tomu investovalo například do kamerového systému. Nejúčinnější ochranou je ale nechávat v nádržích traktorů a kombajnů co nejmenší množství nafty.

„Traktorista by měl odhadnout, kolik paliva stroj spotřebuje za den, a pak nechávat přes noc v nádrži minimum,“ říká Václav Jungvirt.

Ze strojů na stavbu dálnice

Dalším častým cílem zlodějů jsou stroje přímo na stavbách. Zhruba před měsícem si například natankovali ze strojů, které pracují na výstavbě dálnice D4 u Čimelic u Písku pro zhotovitelskou firmu Eurovia.

Sklízet, nebo nesklízet? Skladování jablek je energeticky velmi náročné, upozorňuje šéf ovocnářů

Číst článek

Podle její mluvčí Ivety Štočkové se podobné události momentálně odehrávají po celé republice. „Na stavbách nám to činí nemalé komplikace především s ohledem na harmonogramy prací. Bohužel zabránit tomu zcela nelze, ale snažíme se tomu předcházet různými způsoby. Jako nejefektivnější se nám jeví elektronické zabezpečení prostoru s využitím moderních technologií,“ uvádí.

S narůstajícím počtem případů roste i způsobená škoda, která se pohybuje nejčastěji v řádu desítek tisíc korun.

Dříve se kradlo z osobních aut

S krádežemi nafty se kriminalisté setkávali i dříve, zhruba v posledních deseti letech, ale ne v takové míře.

„To byla doba, kdy se ještě kradl benzin z osobních aut tak, že zloději navrtávali nádrže nebo odčerpávali palivo z nezamčených nádrží. Dnes je to skoro sofistikovaná záležitost pravděpodobně skupin zlodějů,“ dodává jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Jako ochrana podle něj nejlépe funguje fyzická ostraha, pokrytí prostoru kamerami, zabezpečení areálu a dobré osvětlení.

Podobně kriminalisté zaznamenali také nárůst krádeží dřeva. I v tomto případě je na vině aktuální zdražování energií a situace na trhu.

Matěj Vodička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme