Krádežím dřeva mají zamezit závory. Jinde strážníci v lesích

Krádeže v lesích jdou v některých oblastech do stovek tisíc korun. Například v Beskydech, kam se do horského terénu zloději nebojí vjet ani těžkou technikou. Kde to jde, snaží se úřady krádežím zabránit. Například na Královéhradecku hlídají lesy i strážníci. Na Trutnovsku zase uzavřely hlavní lesní cesty závorami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

motorová pila

motorová pila | Foto: Elena Horálková

Lesníci na Trutnovsku se totiž rozhodli, že se pokusí pomocí uzamčení závor zabránit tomu, aby lesní cesty používali neukáznění motorkáři nebo právě zloději dřeva. Podle vedoucího polesí trutnovské České lesnické akademie Jana Rouska mají krádeže dřeva podél cest na svědomí hlavně chalupáři i místní, kteří mohli prakticky kdykoli zajet přímo do lesa.

„Docházelo ke krádežím. Tam se ztrácelo palivové dříví a odřezávali nám vršky,“ říká Rousek. Nešlo ale jen o krádeže, ale také o bezpečnost. „Zvýšený provoz, hrozil střet, potažmo další nepříjemnosti,“ doplňuje Rousek.

V lesích začali před zimou řádit zloději dřeva. Na pomoc si berou i těžkou techniku

Číst článek

Většina cyklotras ale dál slouží beze změn. „Cyklistům se stejně jako pěším turistům vstup do lesů v žádném případě neomezuje. Cyklista musí jedině převést kolo přes závoru a pokračuje volně bez omezení,“ dodává Rousek.

Závory chránící lesní majetek jsou na přístupových cestách do polesí od Libče, Voletin i Horního Starého Města.

Městští policisté chodí s lesníky

Královéhradecku pak už téměř 2 měsíce kontrolují lesy mnohem častěji lesníci společně s městskými policisty. Těžká technika tam totiž stále pracuje na odklízení poničených stromů po červencové kalamitě. Podle nadlesního Pavla Dostála, kontroly pomáhají odradit i případné zloděje dřeva.

„Právě pohyb po lese potenciální krádeže omezuje. Kontrolují opravdu poctivě. Je to totiž udělané tak, kdo by si dělal samovýrobu nebo sběr, tak musí mít od nás zadávací list a doklad o zaplacení. Pokud ho nemá, tak je to jasné,“ říká Dostál s tím, že nejde o nijak masivní počet krádeží spíše o jednotlivé případy.

„Ze začátku při kalamitě bylo vidět kolem Svinar, že se tam ztrácely některé kusy. Vedle nás dělaly Lesy České republiky, takže vím, že od harvestoru vypadla kulatina a za půl hodiny už tam nebyla,“ popisuje nadlesní.

Zloději dřeva na jihu Čech si vybírají především lesy drobných vlastníků

Číst článek

Škody po zlodějích ale jdou někde i do stovek tisíc korun. Například v Beskydech se dřevo krade ve velkém. Zloději často do horského terénu vyrážejí i s těžkou technikou a berou už nařezané kulatiny.

„Dříví se krade plošně v rámci celého kraje. Krade se ve velkém, protože palivo jako takové, jeho ceny neustále stoupají. A přeci jen, leží v lese a někdo riskne jít možností problémů, když potřebuje ušetřit a chce se ke dřevu nějakým takovým způsobem dostat,“ říká regionální šéf Lesů České republiky Jiří Silvestr.

Eliška Pilařová, Martin Pařízek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme